Raporty
Posted By Admin

Raport Fundacji Bezgotówkowej – wydatki na zdrowie i urodę w inflacji


Usługi kosmetyczne czy medyczne oraz wszelkie wizyt w salonach SPA stają się dla coraz większej grupy gospodarstw domowych regularnym wydatkiem. Najnowszy raport Fundacji Bezgotówkowej mówi jasno – wydatki na zdrowie i urodę wśród Polaków są bardzo częste w czasach inflacji. Jest to efekt postępujących zmian kulturowych. Mowa przede wszystkim o dbałości o wygląd, dobre samopoczucie i zdrowie zyskują na ważności.

Czytaj też: Departament fintech KNFu przechodzi poważne zmiany

Co ciekawe, wydatki takiego sortu nie podlegają redukcji w budżetach domowych w kontekście sytuacji nadzwyczajnych takich, jak spowolnienie gospodarcze czy też poziom realnych dochodów ograniczonym inflacją.

Czytaj też: Tap to Pay w Holandii – Revolut i Viva Wallet oferują usługę Apple

Co ciekawe, cała branża zaczyna równocześnie być odporna na zmiany zachodzące na rynku, a eksperci przewidują dalsze wzrosty. Dodatkowo, dane rynkowe GUS wskazują na spowolnienie gospodarcze znajdują swoje potwierdzenie w wynikach wskaźnika sektorowego Dynamicznego Indeksu Konsumpcji. W II kwartale tego roku wartość wskaźnika wyniosła ponad 48 pkt. To z kolei oznacza, że wydatki konsumpcyjne mieszkańców Polski w ujęciu realnym, czyli po oczyszczeniu z wpływu inflacji, wciąż maleją. 

Czytaj też: Usługa Hyundai Pay umożliwia płatność za parking

Raport Fundacji Bezgotówkowej - wydatki na zdrowie i urodę w inflacji to jest to

Raport Fundacji Bezgotówkowej – wydatki na zdrowie i urodę w inflacji to jest to

Według danych Fundacji do końca lipca 2023 r. najwięcej terminali w Programie zainstalowano w usługach beauty (fryzjerzy, kosmetyczki, fizjoterapeuci) – ponad 77 tys. Kolejne miejsca przypadły gastronomi (64 tys. urządzeń) i sklepom spożywczym (59 tys. urządzeń). Co ciekawe, obserwujemy, że firmy z branży kosmetyczno-medycznej przodują również w korzystaniu z terminala płatniczego w telefonie. Właściciele biznesów doceniają to rozwiązanie za jego przenośny charakter, łatwość w obsłudze i niskie koszty.

– komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Równocześnie, z szacunków Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika jasno, że aż 25% terminali w telefonie w Polsce to terminale w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Najczęściej z takiej formy korzystają fryzjerzy, lekarze i właściciele prywatnych taksówek czy mechanicy. Z kolei poza Programem terminal w telefonie najchętniej wykorzystywany jest przez kurierów.


Z kolei sam terminal płatniczy w telefonie to aplikacja płatnicza, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona lub tabletu. W efekcie – przedsiębiorcy nie muszą być w posiadaniu osobnego terminala. Wciąż jednak transakcje elektroniczne dadzą się obsługiwać na takich samych zasadach, zgodnie z obowiązującymi przepisami. 


View Comments
There are currently no comments.