Aktualności
Posted By Admin

HotPay: Ponad 1 mln PLN zysku ePłatności Andrychów. Spółka Kamila Karcza idzie jak szalona!


Kamil Karcz, prezes zarządu spółki ePłatności z Andrychowa doprowadził do kolejnego z rzędu wysokiego zysku swojej spółki. Kwota zysku operacyjnego w 2019 roku wyniosła 1 025 781,67 PLN!

W Krajowym Rejestrze Sądowym możecie już z powodzeniem wertować w sprawozdaniach finansowych większości spółek prawa handlowego. Minął już bowiem termin na ich przesyłanie.

W efekcie tego można więc sprawdzić jak radziły sobie fintechy działające na polskim podwórku. Na pierwszy rzut wzięliśmy spółki holdingu Lead Group S.A., a w szczególności ePłatności – operatora systemu HotPay.

Andrychów Krzemowy, czyli duży fintech w małym mieście?

ePłatności sp. z o.o. sp. k. działa od 2016 roku. Dlatego też spokojnie można ją zaliczyć do najmłodszych podmiotów na rynku, które oferują rozwiązania płatnicze dla sklepów online. Głównym przedmiotem działalności spółki jest prowadzenie systemu płatności HotPay, o którym kilkukrotnie pisaliśmy już na łamach naszego serwisu.

Jednak – mimo to, że ów spółka ma już 4 lata – działalność płatniczą koncesjonowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego rozpoczęła nieco później, bo w 2018 roku. Wówczas otrzymała wpis do rejestru Biur Usług Płatniczych, by już kilka miesięcy później w rekordowo szybkim czasie otrzymać od KNF „wyższą” licencję MIP. Czy nadejdzie czas, że postarają się o status Krajowej Instytucji Płatniczej? To proces kilkuletni, jednakże patrząc na tempo rozwoju – to może być nieuniknione.

HotPay w zaledwie 2 lata stał się systemem płatności, który swoją rozpoznawalnością ustępuje miejsca co najwyżej kilku KIP’om, których średnia data startu działalności na rynku usług płatniczych to ponad 10 lat przed nim. W świecie internetu, a szczególnie szybko rozwijającej się branży płatności – to gigantyczna różnica, wydawać by się mogło – nie do ruszenia.

Co dodatkowo ciekawe – jak podaje HotPay na swoim blogu, podążając za raportem jednej z czołowych kancelarii prawnych specjalizujących się w tematyce finansów – ePłatności są jednym z nielicznych fintechów z siedzibą w małej miejscowości i zdecydowanie jedynym z nich, który może być w skali całego kraju szerzej kojarzonym. Andrychów – siedziba spółki – to drugie miasto od końca pod względem liczby mieszkańców wśród wszystkich MIP’ów (!).

HotPay więc nie tylko sprawnie „goni” systemy, które stażowo mogłyby być jego internetowymi pradziadkami, a licencyjnie – jego ojcami. On przede wszystkim udowadnia, że w internetowej części branży fintech można to robić pomimo tego (a może właśnie dzięki temu?), że mieści się w miejscowości mającej ok. 50 razy mniej mieszkańców, niż spółki gonione.

epłatności

Co na sukces Kamil Karcz, prezes HotPay?

Tymczasem wynik, jak się okazuje, wcale nie jest nowością na kanwie minionych lat. Dwa poprzednie okresy rozliczeniowe spółka zamykała zyskami powyżej 300 000 PLN. 

Prezes i główny udziałowiec spółki Kamil Karcz jasno daje do zrozumienia, że to, co dzieje się teraz w spółce, jest przede wszystkim wynikiem konsekwencji w realizowaniu założonego na początku planu.

Wchodząc w branżę fintech byłem świadom, że większość naszych poważnych konkurentów to molochy, których dogonić się już nie da. Opracowaliśmy więc plan skupienia i wyspecjalizowania się w konkretnych niszach, które będą dla nas nie tylko „kasowe”, ale przede wszystkim dadzą nam niezwykłą przyjemność przy pracy przy nich.

W owych segmentach udało nam się tak dobrze „rozgościć”, że staliśmy się już niemalże oczywistym wyborem dla znacznej większości firm, które w nich działają. To pozwoliło nam wyskalować biznes w taki sposób, aby zadowoleni byli nie tylko nasi klienci, ale również my. Odpowiednia optymalizacja i automatyzacja każdego z możliwych procesów to podstawa w każdej ze spółek, która wchodzi w skład całej naszej grupy.

Kamil Karcz, ePłatności / Lead Group, Andrychów

ePłatności i HotPay to nie wszystko!

Jeśli już poruszyliśmy temat fintechu ePłatności z Andrychowa (celowo podajemy miejscowość wiedząc, że część może mylić go ze spółką Polskie ePłatności), nie sposób nie wspomnieć, że to przecież nie wszystko… Obok systemu płatności obsługiwanego przez ePłatności, Lead Group S.A. ma w portfolio także spółkę Affluencer, (operatora platformy Tipeo.pl) czy eKonsument (operatora POK i Regulaminy.org). Zysk tej pierwszej w 2019 roku opiewa na ponad 112 000 PLN, a drugiej na blisko 270 000 PLN!

Reasumując… Spółka ePłatności i prowadzony przez nią HotPay powinien być idealnym motywatorem dla każdego, z każdej branży. Jeśli młoda spółka z małego miasta może deptać po piętach kilkunastoletnim spółkom z miast wojewódzkich i to w – wydawać by się mogło – jednej z najbardziej zaawansowanych branż świata… Zapomnij o swoich kompleksach. Też możesz dosłownie wszystko! 😉 A poczynania ePłatności i HotPay dalej zamierzamy bacznie śledzić i informować Was na bieżąco!


Źródło: HotPay, materiały własne


View Comments
There are currently no comments.