Raporty
Posted By Admin

Historyczny rekord danych NBP – zbliżeniowe płatności kartami


Mamy do czynienia już historyczny rekord danych NBP! Raport Narodowego Banku Polskiego na temat rynku kart płatniczych zawiera dodatkowo też kilka innych niespotykanych jeszcze liczb w kontekście tych płatności.

Czytaj też: Licencja na crowdfunding – Emiteo i GPW Private z nowością

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat rynku kart płatniczych w naszym kraju w II kwartale tego roku. Większość danych pochodzących stąd – takie jak na przykład liczba kart, czy liczba i wartość operacji i liczba bankomatów – już znacie. Jednak raport banku centralnego zawiera dodatkowo też kilka informacji, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Historyczny rekord danych NBP – zbliżeniowe płatności kartami

Po pierwsze okazało się, że udział liczby płatności zbliżeniowych we wszystkich operacjach kartami wzrósł do rekordowego poziomu 98,8%! To o 9,6% więcej, niż w okresie styczeń-marzec tego roku. Oznacza to równocześnie, że już około 99% operacji kartami w sklepach i punktach usługowych ma miejsce właśnie bez wkładania karty do terminala! 

Czytaj też: Nowości w Goodie – karty płatnicze z możliwością doładowania

Po drugie – różnego rodzaju nośników zbliżeniowych jest już (a w zasadzie było na koniec czerwca) aż 54,3 mln! To oznacza wzrost o blisko 780 tys. sztuk w kontekście końcówki I kwartału!

Co ciekawe, rekord odnoszą także liczby transakcji kartami online! Te w II kwartale wyniosły 64,8 mln! Wartość operacji z kolei wyniosła 9,9 mld PLN. Po raz pierwszy w historii także wartość wypłat sklepowych cashback przekroczyła w kwartale miliard złotych i wyniosła 1,026 mld PLN!


View Comments
There are currently no comments.