Zarządzanie pieniędzmi wśród młodych – raport Klarny
Ponad połowa Polaków – 53% – podejmuje rozmowy o pieniądzach z rodziną i bliskimi. Wciąż jednak mamy do czynienia ze znaczną grupą – 30% – dla której jest to temat tabu. Zarządzanie pieniędzmi wśród młodych, jak mówi najnowszy raport Klarny – jest na całkiem zadowalającym poziomie! Aż 84% rodaków deklaruje monitorowanie budżetu regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.
Zarządzanie pieniędzmi wśród młodych – raport Klarny
W efekcie dynamicznego wzrostu cen czy zmieniającej się sytuacji ekonomicznej – Polacy przejawiają coraz większe zainteresowanie świadomym zarządzaniem finansami. Wyniki badań przygotowanych przez Klarnę, globalną sieć płatności i zakupów wspieraną przez AI, ukazują modyfikację podejścia młodszej części społeczeństwa do zarządzania pieniędzmi.
Młodzi nie boją się rozmawiać o pieniądzach
Okazuje się, że ponad połowa Polaków aktywnie uczestniczy w rozmowach dotyczących finansów. Równocześnie notuje się poważną przepaść między grupami wiekowymi. Młodsze pokolenia pokroju 18-26 wyróżniają się na tle innych, ponieważ aż 66% regularnie rozmawia o swoich środkach. Z kolei dla starszych pokoleń, zwłaszcza generacji Baby Boomer – jedynie 36% nie ma problemu poruszać tematu pieniędzy z rodziną czy znajomymi.
Czytaj też: Zapytania o kredyty mieszkaniowe szybują w górę
Co ciekawe, bardzo pozytywny trend widać też w pozostałych grupach wiekowych, gdzie ponad połowa przyznaje, że rozmawia z bliskimi o finansach częściej niż raz w miesiącu. Takie podejście deklaruje 59% Millenialsów (27-42 lata) i 57% z pokolenia X (43-58 lat).
Dodatkowo warto zaznaczyć, że młodzi Polacy nie tylko częściej rozmawiają o pieniądzach, ale także poruszają się w tym kontekście zdecydowanie sprawniej.
Jaką wiedzę finansową mają Polacy?
Zaledwie 12% badanych uważa, że w międzyczasie edukacji poznało narzędzia i zdobyło faktyczne umiejętności, które pozwoliłyby im skutecznie zarządzać budżetem.
Czytaj też: Szybkie przelewy – rośnie wartość tych operacji
Generacja Z wydaje się być nastawiona na takie rozwiązanie najbardziej, bo aż 41% badanych deklaruje, że czerpie wiedzę w kontekście finansów przede wszystkim od bliskich. Jeśli z kolei chodzi o starsze pokolenia – ten odsetek znacznie spada. W efekcie wśród Millenialsów z takiej formy edukacji tylko 36%, generacji X – 32%, a Baby Boomers – 28%. Co ciekawe, media społecznościowe są bardzo ważnym źródłem informacji nie tylko dla Zetek, ale także Millenialsów. Równocześnie w przypadku pokolenia X czy Baby Boomers te platformy są raczej marginalne.
Czytaj też: Historyczny rekord danych NBP – zbliżeniowe płatności kartami
Co ważne, na popularności zyskują także blogi i książki poświęcone tematyce finansów. Korzystanie z tychże zadeklarowało 33% badanych.