Aktualności
Posted By Admin

Od kiedy dziecko może płacić kartą i telefonem? Podpowiadamy!


Twoje dziecko rośnie w świecie dynamicznie zmieniających się technologii. Dotyczą one także systemów finansowych i płatności. Rolą rodzica jest przygotować swoją pociechę na wejście w dorosłość. To natomiast obejmuje m.in. rzetelną edukację finansową. Zapewne szybciej niż myślisz, będziesz potrzebować informacji o tym, jak założyć konto dla dziecka, a także jak wspierać je w nauce zarządzania własnymi pieniędzmi oraz narzędziami, jakie daje mu nowoczesna bankowość.

Dotyczy to głównie odpowiedzialnego podejścia do płatności bezgotówkowych. W dzisiejszym artykule omówimy kwestie tego, co musisz wiedzieć o korzystaniu z konta przez najmłodszych i od kiedy mogą oni zacząć posługiwać się kartą oraz płatnościami przez telefon.

Zacznij od konta dla swojego dziecka

Aby Twoja pociecha mogła korzystać w przyszłości zarówno z płatności kartą, jak i telefonem, potrzebuje do tego rachunku bankowego. Co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka? Przede wszystkim Twoja zgoda i dopełnienie wszystkich wymaganych formalności. W przypadku Banku BNP Paribas możesz otworzyć konto dla dziecka już od 7 roku życia. Zrobisz to, składając wniosek online albo w placówce Banku.

Pamiętaj o tym, że konieczne będzie potwierdzenie tożsamości nie tylko Twojej, ale także dziecka. W przypadku otwarcia rachunku dla nastolatków po 13. roku życia w placówce Banku, wymagana jest także ich obecność. Przez cały proces związany z tym, jak założyć konto dla dziecka przeprowadzi Was przedstawiciel Banku, jeżeli natomiast decydujesz się na skorzystanie z wniosku online – uzyskasz czytelne instrukcje.

Kiedy Twoje dziecko może otrzymać własną kartę płatniczą?

Wszystko tak naprawdę zależy od wieku Twojej pociechy. W przypadku młodszych dzieci należy złożyć odpowiedni wniosek w ramach Konta Karty Samodzielniaka. Możesz wspólnie z dzieckiem wybrać, jak korzystać ze środków na koncie: za pomocą karty debetowej lub Mikrokarty Samodzielniaka umieszczonej w specjalnej opasce, która utrudnia zgubienie narzędzia płatniczego. Co ważne dziecko może wybrać wizerunek swojej karty z kilku dostępnych wzorów. Jeżeli wybieracie opcję założenia rachunku dla 13-latka lub starszego nastolatka, przysługuje mu karta płatnicza dla dziecka.

Po otwarciu konta, na adres domowy otrzymasz przesyłkę, w której znajdziesz kartę lub mikrokartę z opaską. Następnie wystarczy dokonać aktywacji i nadać PIN zgodnie z instrukcjami, które otrzymasz w przesyłce. W przypadku dzieci w wieku 7-13 lat warto pierwszą transakcje wykonać wspólnie. Po tym Twoje dziecko może zacząć płacić samodzielnie.  

Z czego wynikają ograniczenia wiekowe?

Ograniczenia wiekowe związane z dostępem do własnego konta i możliwościami płatności za pomocą karty czy telefonu nie biorą się z niczego. Są one ściśle zależne od kwestii związanych z obowiązującym prawem. Dopiero w wieku 13 lat, dzieci zyskują tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że od tego wieku za zgodą rodziców mogą one rozporządzać majątkiem i w pewnym zakresie zawierać umowy.

Stąd też konieczna jest obecność zarówno rodzica, jak i przyszłego młodego właściciela konta w placówce przy otwieraniu rachunku dla dziecka powyżej 13 roku życia. Warto też zauważyć, że starsze dzieci zazwyczaj mają już częściowe doświadczenie z posługiwaniem się pieniędzmi w formie fizycznej i dużo łatwiej może być też wytłumaczyć im istotne kwestie powiązane z kontem, jak np. co to jest karta debetowa.

Używanie karty debetowej przez dzieci

Opisane wcześniej kwestie prawne warunkują też swobodę w użytkowaniu narzędzi do płatności. Karty bankowe dla dzieci 7 – 13 lat umożliwiają dokonywanie płatności w ramach niższych limitów dziennych: płatności zbliżeniowe do 30 zł bez konieczności wprowadzenia PIN-u (np. w sklepie czy w kinie), do 100 zł z PIN-em oraz do 50 zł w ramach transakcji w bankomacie. Twoja pociecha nie będzie jednak mogła dokonywać zakupów przez Internet czy korzystać z aplikacji bankowej. W przypadku korzystania przez dziecko z Mikrokarty Samodzielniaka w opasce możliwe są wyłącznie płatności zbliżeniowe.

Inaczej wygląda to w przypadku nastolatków powyżej 13. roku życia. Z Kontem Samodzielniaka w Banku BNP Paribas mogą posługiwać się Kartą do Dorosłości wykonując dziennie transakcje w ramach następujących limitów:

Do 100 zł:

  • transakcje zbliżeniowe bez PIN-u.

Do 5000 zł:

  • transakcje bezgotówkowe z PIN-em,
  • wypłaty w bankomatach,
  • płatności internetowe.

Nastolatkowie mogą mieć również dostęp do aplikacji bankowych, gdzie samodzielnie sprawdzą saldo czy historię rachunku.

Oczywiście w obu przypadkach, do ukończenia 18. roku życia przez dziecko, masz wgląd do historii transakcji wykonanych przez Twoje dziecko, możesz także w dowolnym momencie zmieniać limity, a nawet całkiem zablokować możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych.

Płatności bezgotówkowe a edukacja finansowa

Karta płatnicza dla dziecka może być bardzo wartościowym elementem na drodze edukacji finansowej. Jednak zanim mu ją przekażesz, dokładnie omów z nim warunki jej używania. W końcu taka swoboda w dysponowaniu własnymi środkami wiąże się także z odpowiedzialnością.

Jeżeli natomiast rozpoczęcie nauki o zarządzaniu pieniędzmi dopiero przed Wami, rozważ skorzystanie z minicity w placówce Banku BNP Paribas w warszawskim Koneserze. To przestrzeń edukacyjna i rozrywkowa stworzona specjalnie dla dzieci pomiędzy 7. a 15. rokiem życia, która pozwala im brać udział w praktycznych zajęciach ułatwiających wejście w świat finansów.

Artykuł sponsorowany.


View Comments
There are currently no comments.