Płatności online
Posted By Admin

Spark, czyli e-paragon w smartfonie


Platforma Detalistów we współpracy z firmą Novitus wdrożyła aplikacje Spark do obsługi e-paragonów. Ta spełnia już wymogi ustawodawcy i w pełni zastępuje paragon papierowy. Pierwsi konsumenci już skorzystali z rozwiązania. Wystarczy jedynie karta płatnicza, kasa fiskalna online i smartfon z Androidem lub iOS.

Czytaj też: mojeID i telemedycyna pójdą w parze!

Era paragoniku odchodzi do lamusa – Spark idzie na przód

Tymczasem, e-paragon w smartfonie jednoznacznie zakończy erę paragoniku standardowego  więc i większa łatwość w kontrolowaniu wydatków! Elektroniczny paragon może być game changerem, na przykład dla branży PFM czy monetyzacji rozwiązań z zakresu otwartej bankowości.

W międzyczasie firma Novitius i Platforma Detalistów poinformowały, że wdrożyły już rozwiązanie umożliwiające przesłanie elektronicznego dowodu zakupu na smartfona klienta. Nowo powstały system Spark otrzymał już homologację Głównego Urzędu Miar. Co ciekawe, z informacji prasowej wynika także, że odbiór e-paragony wraz z rejestracją zajmuje.. mniej niż minutę!  Teoretycznie, klient może dokonać tej szybkiej rejestracji nawet w sklepie przy kasie. 

spark e-paragon

Spark oparty o smartfona

Rozwiązanie Spark oparte jest o smartfon  – klient przykłada telefon do symbolu Spark i tak właśnie może dokonać płatności realizowanej przez Przelewy24 i odebrać e-paragon. System nie wykorzystuje zarówno emaili, jak i SMS.

Co ciekawe, z aplikacji Spark może skorzystać każdy posiadacz karty płatniczej i telefonu z Androidem lub systemem iOS. Przekazanie fiskalnego odpowiednika w wersji elektronicznej, także przy płatności gotówką, odbywa się bezpośrednio na telefon. I to tuż po zakupie. Na razie jednak usługa dostępna jest dla handlu tradycyjnego, czyli stacjonarnego. Wkrótce jednak ma mieć zastosowanie w sprzedaży internetowej.

W przyszłości e-paragon ma się powoli upowszechniać. W Lidlu na przykład osoby korzystające z aplikacji otrzymują już elektroniczne potwierdzanie transakcji. PKO BP testowało w międzyczasie e-paragonowe rozwiązanie na stacjach Orlen. 

spark e-paragon

E-paragon to realne oszczędności

Zainteresowaliśmy się praktyczną stroną wdrożenia e-paragonów, ponieważ temat ten jest bardzo ważny dla detalistów, niezależnie od skali prowadzonej działalności. Rozwiązanie Spark trafia w potrzeby wszystkich – zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw, które dzięki niemu mogą już dziś skorzystać z najnowocześniejszych usług. Jestem przekonany, że tak wyglądać będzie przyszłość handlu i usług.

Robert Łaniewski, Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Paragon elektroniczny, zdaje się, nie ma wad innych niż to, że jest niematerialny. Istnieje więc możliwość teoretyczna, że w świecie bez prądu będzie… nieco bezużyteczny. Jednak w takim świecie bezużyteczna jest też kasa fiskalna online. Więc, w efekcie wiele to nie zmieni. Podstawowe korzyści e-paragonu to przecież możliwość dokonania analizy wydatków, utrzymanie porządku w e-papierach czy dostęp do danych z pozycji smartfona.

Granice pomiędzy handlem internetowym i stacjonarnym zacierają się coraz bardziej. Współpraca i wdrożenie systemu Spark po raz pierwszy pozwala nam realizować płatności elektroniczne w handlu tradycyjnym bez udziału terminala kartowego, co daje dostęp do szeregu dodatkowych wartości dla obu stron transakcji, jak np. niższy koszt obsługi płatności.

Jacek Kinecki, Członek Zarządu PayPro S.A., operatora systemu Przelewy24.

Czytaj też: Raz na wozie, raz pod kreską… Bitcoin w odwrocie?


View Comments
There are currently no comments.