Aktualności
Posted By Admin

Visa wspiera digitalizację MŚP – Where You Matters Stop


W efekcie odbudowywania gospodarki po pandemii COVID, Visa zmierza do własnego celu. Ten opiera się o wsparcie 8 milionów małych firm w Europie w przystosowaniu się do tej rzeczywistości. Przed Państwem Where You Matters Stop, czyli jak wykorzystać potencjał tkwiący w cyfryzującej się gospodarce.

Visa ogłosiła, że ponad 100 partnerów europejskich dołączyło do inicjatywy Where You Shop Matters. Ta ma wesprzeć właścicieli MŚP w cyfryzacji biznesów. 

Sam program z kolei uruchomiono w lecie 2020 roku. Dotychczas z udzielonej pomocy skorzystało ponad 2 miliony firm w całej Europie. Ogłoszenie nowych partnerów Where You Stop Matters jest znaczącym krokiem na drodze do realizacji zobowiązań Visy. Docelowo program ma wesprzeć 50 milionów małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie, w tym 8 milionów w Europie.

where you matterst stop

Where You Matters Shop, czyli biznesy w czasach pandemii

Tymczasem, w całej Europie już, ze względu na pandemię, małe przedsiębiorstwa zmuszone są działać w niezwykle niekorzystnych warunkach. Z badania Visy wynika jasno, że 65% małych firm z niepokojem patrzy w przyszłość. A ponieważ wiele z nich dotknęły obostrzenia i cały ten lockdown – częściej przenoszą się do internetu. Dane Visa pokazują, że w ponad 10 krajach europejskich sprzedaż online wzrosła o 20%. Z kolei osiem na dziesięć transakcji odbywa się zbliżeniowo. Znaczy się – jest potencjał!

Jesteśmy pod wrażeniem nowatorskiego podejścia i ducha przedsiębiorczości właścicieli wielu małych biznesów, które dostosowują się do panujących okoliczności i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Jesteśmy dumni, że ponad dwa miliony małych firm w Europie mogły skorzystać z inicjatyw realizowanych wspólnie z naszymi partnerami. Nieustannie współpracujemy z naszymi klientami i partnerami nad odbudową gospodarki, która pozwoli przetrwać małym przedsiębiorstwom stanowiącym nieodłączną część naszych społeczności – dodaje Zubrzycka.

Akcja Visy pomoże!

Od czasu ogłoszenia zobowiązania wielkiego operatora Visa połączyła siły z bankami, rządami, platformami handlowymi i partnerami technologicznymi. Wspólnie pracują nad tworzeniem cyfrowych rozwiązań dla mikro i małych przedsiębiorstw, a do najważniejszych działań można zaliczyć, na przykład:

  • Partnerstwa publiczno-prywatne. W Polsce, Czechach i na Słowacji, Visa współpracuje z rządami. Mowa o realizacji programów mających na celu zmniejszenie wykluczenia finansowego poprzez przyspieszenie rozwoju infrastruktury płatniczej. 
  • Nowa technologia do akceptowania płatności cyfrowych: ‘Tap-to-Phone’ to nowa technologia Visa. W efekcie tejże urządzenia mobilne mogą być wykorzystane jako terminale płatnicze.
  • Nowe narzędzia online. Visa pracuje wspólnie z platformami internetowymi i elektronicznymi platformami sprzedażowymi. Wszystko po to, aby małe sklepy mogły zacząć pracować w sieci przy minimum kosztów i wysiłku. 
here you matters shop

Partnerzy Where You Matters Stop

Co ciekawe, wśród partnerów branżowych wspierających ponad 100 programów znajdują się na przykład Akbank, Banca Sella, Banco Santander, BeeDigital. Dodatkowo znajdziemy także CEC srael Credit Cards, Juni, Nexi, Payplug, ShopAppy.com, Shopify.

Inicjatywy te pomogły wyposażyć ponad dwa miliony małych firm. Tutaj na pierwszy plan wchodzą narzędzia, zdolności i zasoby do przystosowania się do nowej rzeczywistości.

Dla Worldline, wgląd w potrzeby klientów i sprawdzone partnerstwa są podstawowymi elementami, które przynoszą korzyści i stwarzają wartość dla a naszych sprzedawców. Wspólnie z partnerami strategicznymi takimi, jak Visa możemy zwiększyć dostępność elektronicznych płatności na wielu rynkach oraz dla wielu różnych grup klientów, zaoferować im przyszłościowe rozwiązania z zakresu sprzedaży wielokanałowej, a także poprawić wskaźnik konwersji.

Roger Niederer, Chief Market Officer Merchant Services w Worldline.

Tutaj z kolei znajdziecie badanie Visa na temat MŚP w Europie (grudzień 2020 r.)


View Comments
There are currently no comments.