Raporty
Posted By Admin

Polacy boją się euro – badanie Fundacji Wolności Gospodarczej


Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej – Polacy, mimo entuzjazmu, zgłaszają szereg obaw w sprawie przyjęcia euro. Badanie Fundacji Wolności Gospodarczej ukazało przede wszystkim brak wiedzy w mariażu z utratą zaufania do państwa jako główny powód, dla którego Polacy przyznają się do niepokoju w kontekście perspektywy implementacji europejskiej waluty.

Co ciekawe, grupowe badania pogłębione Polacy wobec perspektywy wprowadzenia euro zostało przeprowadzone na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej w pierwszym kwartale tego roku. Autorami koncepcji badania są dr Robert Sobiech i prof. Marek Góra.

W kontekście najważniejszych wniosków – można je ograniczyć do czterech głównych:

  • brak wiedzy idący w parze z utratą zaufania do państwa jako pierwszorzędne powody, dla których Polacy boją się euro,
  • potrzeba działań edukacyjnych na temat euro w ogóle,
  • obawy wobec przyjęcia nowej waluty opierają się przede wszystkim o mylne przeświadczenia,
  • Polacy chcą czerpać wiedzę o euro od autorytetów naukowych czy biznesowych.

Czytaj też: Dwuetapowe uwierzytelnianie logowania w PKO BP

Z badania dodatkowo wynika też, że poziom wiedzy o wspólnym pieniądzu euro, jak i o podstawowych zależnościach w gospodarce jest bardzo niski. to ona właśnie stanowi pożywkę dla obaw.

Równocześnie analizując podejście Polaków do euro w kraju – nie było zaskoczenia, gdy okazało się, że obawą jest przede wszystkim inflacja i drożyzna. Jej stała obecność w życiu pytanych powoduje zmiany postaw rodaków, skłania do kontroli wydatków, a przede wszystkim zmniejsza zakres możliwości.

Badanie Fundacji Wolności Gospodarczej

Badanie Fundacji Wolności Gospodarczej – dlaczego Polacy boją się euro?

Bardzo widoczny jest przede wszystkim brak zaufania do państwa polskiego. Fundamentalne obawy o jakości powodują szereg innych problemów, nawet strach przed zmianami zarówno w państwie, jak i w życiu jednostek. 

Wywiady w międzyczasie ujawniły też odmienne interpretacje korzyści i kosztów obecności Polski w Unii w zależności od wieku badanych. Starsi nie tylko dostrzegają przewagę korzyści nad kosztami, ale także oceniali konsekwencje integracji w wieloletniej perspektywie. Młodsi z kolei postrzegają Unię jako obszar rywalizacji dużych państw, a wprowadzenie euro ocenili w perspektywie raczej krótkookresowej.

Czytaj też: Najważniejszy fintech na świecie – dwie polskie firmy w rankingu

Polacy boją się euro, bo niewiele o nim wiedzą

Polacy boją się euro, bo niewiele o nim wiedzą

Okazuje się, że obawy wobec euro wiążą się przede wszystkim z tym, że jego wprowadzenie miałoby doprowadzić do gwałtownej zmiany podstaw ich życia. Płace miałyby pozostać niezmienne, a ceny czy raty kredytów miałyby pójść do góry. Osoby pełne obaw z kolei nie chcą więc dodatkowych problemów.

Równocześnie, w badaniu pojawiła się także bariera psychologiczna w zobrazowaniu sobie rzeczywistości z euro. 

Niestety, pomimo że mit o wzroście cen i tzw. “euro-drożyźnie” (częste skojarzenie z europejskim pieniądzem), w żadnym kraju nie znalazło potwierdzenia w rzeczywistości, to i tak stanowi on największe źródło lęków Polaków związanych z euro.

– komentuje Marek Tatała, CEO Fundacji Wolności Gospodarczej, która zleciła badanie.

Do dobrych stron przyjęcia euro, jakie rodacy biorą pod uwagę, należy przede wszystkim:

  • poprawa pozycji międzynarodowej Polski,
  • łatwiejsze przepływy ludzi, dóbr, usług,
  • zwiększenie wygody wyjazdów do państw strefy euro.

View Comments
There are currently no comments.