Australia chce regulować sektor BNPL
Odroczone płatności to sukces naszych czasów. Wiele państw zachodnich przyjmuje je do siebie i z powodzeniem rozwija! Jednak rozwiązanie to powoduje, że… Można bardzo łatwo wpaść w pętlę zadłużenia. O tym z kolei przekonuje się coraz więcej Amerykanów, Brytyjczyków czy Australijczyków. Australia chce regulować sektor BNPL.
Czytaj też: Zintegrowana księgowość z bankowością – Księgowość z Żubrem w Pekao
Stąd – Australia chce regulować sektor BNPL, by chronić konsumentów. Rząd zamierza wprowadzić oficjalnie nowe regulacje, które będą traktować kwestie kup teraz, zapłać później jako produkty kredytowe.
Czytaj też: Zmiany w mPay – możliwość zasilania rachunku przez Apple i Google Pay
Australia chce regulować sektor BNPL
Ciekawostką jest fakt, że BNPL to nic innego, jak nowa i bardzo wygodna forma płatności za zakupy online. Pozwala na kupno produktu od ręki, równocześnie odraczając za niego płatność, lub rozkładając na raty. Jest więc spokojnie aż 30 dni na to, by podjąć finalną decyzję, czy interesuje nas dany produkt i czy faktycznie go potrzebujemy.
Czytaj też: Podsumowanie BLIK – kwartalna wartość transakcji przekroczyła 50 mld
Tymczasem, Australia i tutejsze BNPL to spore problemy dla konsumentów. Coraz więcej osób decyduje się tutaj na otwieranie wielu kont BNPL po to, by zyskać dostęp do… Większego zadłużenia. Brzmi abstrakcyjnie, a jednak! Z badań wynika, że aż 21% mieszkańców Australii zdarzyło się w ciągu roku po prostu przegapić płatność. By przeciwdziałać jednak takim sytuacjom Australia zamierza wprowadzić regulacje BNPL.
Zmiany te z kolei mają sprawić, że BNPL będzie traktowany jako produkt kredytu konsumenckiego. Firmy oferujące płatności później mają posiadać australijskie licencje kredytowe, przestrzegać obowiązku odpowiedzialnego udzielania pożyczek czy spełniać ustawowe wymogi dot. sporów.
Co ciekawe, Australia notuje około 7 mln aktywnych rachunków BNPL, które opiewają na 16 mld dolarów australijskich w latach 2021-22. W ubiegłym roku Australijczycy wydali 63,8 mld dolarów australijskich na zakupy online, a 26% Australijczyków twierdzi, że korzystało już z takich płatności.