Płatności online
Posted By Admin

PSD2 ma już 3 lata. Co zmieni kolejna wersja?


We wrześniu mijają już 3 lata PSD2. Przedstawiciele fintechów chcą coraz więcej informacji od banków i liczą na zdecydowanie nowe możliwości związane z PSD2. Jak wyobrażamy sobie przyszłość otwartej bankowości?

Tymczasem, regulacje związane z unijną dyrektywą PSD2 obowiązują w Polsce od 14 września 2019. Jak pokazują dane KNF – liczba podmiotów zarejestrowanych jako dostawcy usługi dostępu do informacji o rachunku obecnie wynosi 13 i wciąż rośnie. Podobne tendencje widoczne są także w innych krajach UE.

Równocześnie, z badania przeprowadzonego przez szwedzki fintech Tink wynika jasno, że pozytywny stosunek do otwartej bankowości deklaruje aż 71% ankietowanych dyrektorów finansowych. Aż 83% z nich z kolei uważa open banking za rewolucję w finansach.

Czytaj też: Trzy polskie banki z zarzutami UOKiK. Wakacje kredytowe pod lupą

PSD2 ma już 3 lata. Co zmieni kolejna wersja?

Co ciekawe, niezależni dostawcy usług finansowych nie korzystają niemal wcale z otwartej bankowości tak, jak oczekują. Branża open banking z kolei wciąż daje się dominować przez banki, które oferują niewiele więcej niż podgląd rachunku czy podstawowe płatności.

Dodatkowo, fintechy liczą na to, że Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wdroży bardziej efektywne naciski na banki.

Rynek chce szerszego dostępu do danych i lepszych API, ale banki mają problem z dostarczeniem podobnych rozwiązań. Traktują udostępnienie swoich systemów jako zagrożenie, na przeszkodzie często stoi także ich zapóźnienie technologiczne. Mimo to open banking jest wykorzystywany coraz chętniej. W przypadku Authologic okazało się, że jeśli damy klientom wybór, jak przeprowadzić weryfikację tożsamości – za pomocą jednorazowego przelewu czy przez dostęp do danych bankowych – 80 proc. użytkowników wybierze to drugie rozwiązanie.

– dodał Jarosław Sygitowicz.

Czytaj też: InPost izi – czy InPost wchodzi w branżę usług płatniczych?

3 lata PSD2

PSD2 ma już 3 lata –  jaka przyszłość czeka open banking?

Najpopularniejszym rozwiązaniem z zakresu otwartej bankowości jest multibankowość, a więc możliwość dostępu do wielu rachunków z poziomu jednego konta.

Co ciekawe, często pojawiają się także w użytku funkcje pozwalające skrócić proces uzyskania kredytu. A także potwierdzić tożsamość klienta przy użyciu danych bankowych.

Przyszłością usług bankowych są jednak działania zmierzające do usprawiedliwienia operacji finansowych realizowanych przez przedsiębiorców, a nie tylko konsumentów. Równocześnie jest także szansa na rozwój fintechów – wykorzystanie open bankingu w sektorze MŚP, w którym banki – dotychczas – zrobiły stosunkowo niewiele.

W praktyce oznacza to, że produkty finansowe coraz częściej będą dostarczane niejako kontekstowo – dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy MŚP, bazując na infrastrukturze API, zapewnią przedsiębiorcom płynne prowadzenie biznesu. A przykładem niech będzie możliwość wykonania przelewu wprost z systemu do administrowania dokumentacją. Kierunek zmian staje się więc jasny – wymiana danych i usług zaczyna wykraczać poza ramy bankowości i coraz więcej narzędzi powstaje w oparciu o otwarte dane.

Krzysztof Pulkiewicz.

Co zmieni PSD3?

Co ciekawe, Komisja Europejska rozpoczęła już szerokie konsultacja dotyczące kolejnej wersji Payment Service Directive. Trzecia odsłona dyrektywy PSD ma dotyczyć więc silnego uwierzytelniania klienta – SCA. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę oszustw związanych z płatnościami elektronicznymi. Celem tego standardu, co ciekawe, jest ustawienie konsumentom zawierania transakcji ze sprzedawcami i bankami.

Tymczasem, w efekcie prac nad PSD3 Komisja Europejska chce skupić się na przykład nad takimi kwestiami, jak:

  • obowiązek stosowania SCA da się przedłużyć z 90 do 180 dni,
  • limity płatności zbliżeniowych powinny ulec zmianie,
  • koszty przewalutowania będą ujawniane przed transakcjami,
  • dyrektywa ureguluje działania kryptograficzne i płatności odroczone (BNPL).

Co ciekawe, pierwszy projekt PSD3 ma pojawić się do połowy 2023 roku, a nowa wersja dyrektywy wejdzie w życie najwcześniej trzy lata później.

Czytaj też: Fundacja FinTech Poland integruje polski rynek finansów


View Comments
There are currently no comments.