Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Trzy polskie banki z zarzutami UOKiK. Wakacje kredytowe pod lupą


Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu. Polskie banki teraz brylują na rynku z zarzutami dotyczącymi wakacji kredytowych! Grozi im kara w wysokości do 10% rocznego obrotu.

Czytaj też: Mastercard dla bankomatów – prowizja uzależniona od wysokości wypłaty gotówki

Co ciekawe, od ponad miesiąca konsumentom przysługują wakacje kredytowe. Z danych BIK wynika, że do 30 sierpnia skorzystało z nich 44% uprawnionych. Tymczasem, do UOKiK trafiło już około 900 skarg, w tym wskazujących, że banki mogą utrudniać skorzystanie z wakacji kredytowych. Równocześnie urząd monitoruje stosowane praktyki, w toku są postępowania wyjaśniające wobec 17 banków.

UOKiK zachęca równocześnie do skorzystania z wakacji. Orientacyjną wysokość oszczędności w efekcie nadpłaty można obliczyć w kalkulatorze finansowym UOKiK. Od niedawna ma on nową funkcję… Można na przykład sprawdzić, czy kwalifikuje się do skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj też: Mikrofirmy zaciągają coraz mniej kredytów – raport BIK

Trzy polskie banki z zarzutami UOKiK. Wakacje kredytowe pod lupą

Jeśli więc mowa o samych wakacjach kredytowych –  konsument ma prawo zawiesić spłatę na maksymalnie 8 miesięcy. Okres ten należy jednak oficjalnie wskazać we wniosku.

Czytaj też: Cashback w sklepach – gdzie wypłacisz gotówkę?

Co ciekawe, wiele banków wymagało złożenia oddzielnego wniosku o wakacje na każdy okres, a… To nieprawidłowe. Po wezwaniach Urzędu większość z nich jednak wycofała się z takiej praktyki. Te zasady pozostały jednak w BNP, Getin Noble i Pocztowym.

Problemem są dodatkowo także błędne harmonogramy spłaty po skorzystaniu z wakacji kredytowych. Te z kolei wskazują na dalsze naliczanie odsetek lub pokazujące nowe i zawyżone raty. Dotyczy to na ten moment 8 z 17 badanych banków. 

Na bieżąco występujemy do poszczególnych banków o usuwanie identyfikowanych nieprawidłowości. Mamy już wymierne efekty tych działań – wyeliminowaliśmy m.in. straszenie konsumentów negatywnymi konsekwencjami wpisu do BIK czy wymaganie wniosku o wakacje kredytowe z wyprzedzeniem. Po naszych wezwaniach większość banków pozostawia też konsumentom wybór, czy chcą w jednym wniosku zawiesić wszystkie dozwolone przepisami raty, czy robić to stopniowo w kilku, oddzielnych wnioskach.

– Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Czytaj też: Liczba oddziałów bezgotówkowych rośnie – banki mają ich już ponad 600


View Comments
There are currently no comments.