Aktualności
Posted By Admin

Kernel bezstykowy – duża zmiana na rynku płatności zbliżeniowych


Decyzja EMVco może więc ułatwić cały rozwój płatności zbliżeniowych i równocześnie obniżyć koszty wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Kernel bezstykowy to pewnego rodzaju oprogramowanie, które pozwala na obsługę płatności przez urządzenia akceptujące transakcje, a więc terminale czy bankomaty. A firma EMVco właśnie prowadzi publiczne konsultacje w kontekście usprawnienia go.

Czytaj też: Liczba zatrudnionych w sklepach online rośnie – raport Shoper

Na ten moment na całym świecie kernel bezstykowy liczy sobie już 20 sztuk. Jednak – ponieważ są całkowicie różne – utrudniło to rozwój sieci akceptacji płatności zbliżeniowych przez komplikację oprogramowania.A co za tym idzie – zwiększenie kosztów jego rozwoju i utrzymania, a także koniecznych certyfikacji.

Kernel bezstykowy

Kernel bezstykowy – szykuje się duża zmiana na rynku płatności zbliżeniowych

Z kolei uniwersalna specyfikacja kernela będzie zmianą na miarę dzisiejszych czasów! Obecnie każda większa organizacja płatnicza – a więc Visa, Mastercard czy American Express – wymaga oddzielnego kernela. W efekcie, obsługiwanie większego zestawu kart niż kluczowe w Polsce Visa i Mastercard wymaga ponoszenia gigantycznych kosztów. Z tego też powodu – na przykład soft posy – funkcjonują na rynku jako najwyżej dwa różne kernele, poniewaz kupienie i certyfikacja kolejnych może kosztować więcej niż podstawowe Visy i Mastercarda.

Czytaj też: Payeye wprowadza aplikację 2.0 – pojawi się hybrydowy terminal płatniczy

Dodatkowo, nowy kernel bezstykowy ma przewidywać na przykład szyfrowanie danych do tej pory zwracanych jawnym tekstem przez kartę, obsługę protokołu Relay Resistance czy użycie kryptografii krzywych eliptycznych w procesach szyfrowania danych wrażliwych i uwierzytelniania danych w trybie offline.

Tymczasem, sama firma EMVco to instytucja międzynarodowych organizacji płatniczych – Visa i Mastercard, która zajmuje się opracowywaniem standardów obowiązujących na rynku.

Co ciekawe, projekty specyfikacji dostępne są do publicznego wglądu na stronie do 20 czerwca 2022.  Później z kolei instytucja dokona przeglądu otrzymanych komentarzy i niezbędnych poprawek w wersji roboczej specyfikacji. Ostateczny dokument pojawi się w drugiej połowie 2022.

Czytaj też: Kontrola firmowych wydatków z kart – nowa usługa Revoluta


View Comments
There are currently no comments.