Aktualności
Posted By Admin

eFaktury i płatności cyfrowe dla firm już w ponad połowie MŚP


eFaktury, płatności cyfrowe i inne technologiczne rozwiązania rosną w siłę. Okazuje się, że są to najczęstsze rozwiązania zwiększające poziom cyfryzacji w nimal dwóch trzecich MŚP z sektora handlowo-usługowego. Tak wynika z raportu Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP Fiserv Polska. Co ciekawe niemal 37% korzysta z chmury, w której przechowuje się dane, a zaledwie 14% z CRMu, czyli narzędzia do zarządzania relacjami z użytkownikami. Chatbot na stronie czy na profilu w mediach społecznościowych to z kolei funkcja, jaką posiada ponad 15% ankietowanych.

Czytaj też: Licencja na crowdfunding – Emiteo i GPW Private z nowością

Równoczesnie okazuje się, że ponad 73% MŚP z sektora handlowo-usługowego nie planuje cyfryzować żadnych obszarów w międzyczasie najbliższych miesięcy. W badaniu najczęściej deklarowano dwie przyczyny takiej decyzji – brak potrzeby (60%), zbyt mały biznes – 27%. Z kolei wszystkich ankietowanych branż najbardziej zainteresowani automatyzacją ogólnie pojętą są przedstawiciele działalności profesjonalnej, naukowej czy technicznej.

Czytaj też: Nowości w Goodie – karty płatnicze z możliwością doładowania

eFaktury i płatności cyfrowe dla firm już w ponad połowie MŚP

eFaktury i płatności cyfrowe dla firm już w ponad połowie MŚP

Prawie 54 proc. respondentów wymieniło podpisywanie umów elektronicznych i e-podpisy. Z kolei niemal 37 proc. korzysta z chmury do przechowywania danych, a 32 proc. ze sprzedaży swoich produktów przez internet. 15,6 proc. firm posiada chatbota na swojej stronie internetowej lub na profilu w mediach społecznościowych. Najmniej firm, bo tylko 12,6 proc., używa systemów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). Co niepokojące, aż 13,6 proc. w ogóle nie korzysta z rozwiązań zwiększających cyfryzację, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój całego przedsiębiorstwa.

Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska S.A.

Czytaj też: Fintech Klarna ma problemy ze związkami zawodowymi

Blisko połowie przedsiębiorców zdarza się pozyskiwać wiedzę na ten temat z stron internetowych firm, które oferują usługi związane z cyfryzacją. Popularne jest, jak się okazuje, także sugerowanie się rekomendacjami znajomych (43%). Z kolei 33% korzysta z webinarów i szkoleń, a ponad 30 – obserwuje konkurencję.


View Comments
There are currently no comments.