Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Czy to koniec pay by linków?


Niegdyś popularne w Polsce przelewy przez link dziś stanowią już mniej, niż połowę wszystkich przelewów realizowanych w sklepach online. Czy to koniec pay by linków? Czy pewna era się kończy? Aż wreszcie – czy taki obrót spraw jest realny? 

Czytaj też: Nowości w Goodie – karty płatnicze z możliwością doładowania

Wiele wskazuje na to, że dni przelewów przez link są policzone, a koniec pay by linków jest bliski. Takie wnioski można wyciągnąć w kontekście najnowszych danych opublikowanych przez NBP – na temat transakcji w eCommerce w I i II kwartale 2023. Do niedawna najpopularniejszy instrument płatności bezgotówkowych w polskich sklepach online święciły triumfy. Dziś jednak, jak się okazuje, niewielu klientów z nich korzysta.

Czytaj też: Licencja na crowdfunding – Emiteo i GPW Private z nowością

Koniec pay by linków?

Ze statystyk banku można dowiedzieć się też, że w okresie kwiecień-czerwiec tego roku klienci banków z Polski wykonali w eCommerce aż 74,2 mln przelewów o łącznej wartości 23,1 mld PLN. W kontekście liczby to spadek zarówno w porównaniu z I kwartałem tego roku, jak i II 2022. Jeśli chodzi z kolei o łączną wartość operacji – ta wciąż rośnie.

Czytaj też: Fintech Klarna ma problemy ze związkami zawodowymi

Co ważne, NBP wyodrębnia z ogólnej liczby przelewów realizowanych w  eCOmmerce pay by linki. Ich liczba bardzo spada, bo w II kwartale minionego roku było ich ponad 70 mln – w II kwartale tego roku już zaledwie 29,1 mln. Podobnie jest jeśli spojrzymy na ich wartość, która spadła o blisko 6 mld PLN.

Czytaj też: Platforma X finansowym kombajnem już w przyszłym roku

Równocześnie, dane pokazują, że jeszcze niedawno była to bardzo poważana metoda płatności bezgotówkowych. Ich rolę dziś, najpewniej, przejmują przelewy realizowane w oparciu o otwartą bankowość, które z punktu widzenia sporej ilości klientów nie różnią się wiele od pay by linków. Znaczenie z kolei mają znaczenia dla integratorów płatności internetowych.

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że na wzroście popularności przelewów open banking cierpi przede wszystkim część klientów posiadających.. Więcej, niż jeden rachunek w jednym banku.


View Comments
There are currently no comments.