Aktualności
Posted By Admin

Cyfrowe paragony w Polsce – czy wiesz o nich wszystko?


Cyfrowe paragony w Polsce to nie nowość. Już rok mamy z nimi do czynienia. Stało się to możliwe w efekcie Ustawy VAT Ministerstwa Finansów z roku 2020. Według badań firmy Deloitte aż 70% Polaków chce korzystać z takiego rozwiązania.

Ci cenią przede wszystkim trwałość takiego dokumentu i wygodę. Jednocześnie pojawiają się tutaj korzyści dla samych przedsiębiorców i uniwersalność narzędzia.

Jednocześnie korzyści dla przedsiębiorców oraz uniwersalność rozwiązania sprawiają, że baza klientów i partnerów dynamicznie rośnie, upowszechniając nowy standard rynkowy.

– czytamy w komunikacie Platformy Detalistów.

Cyfrowe paragony to alternatywa w świecie online dla papierowych paragonów

Jest to równoważna forma dokumentów w formie fizycznej. Wszystko w efekcie nowelizacji Ustawy o VAT z 31 marca 2020 roku, która zrównała prawnie paragon tradycyjny z nowym, elektronicznym. Co ciekawe, po fiskalnej sprzedaży system pobiera zaszyfrowane dane bezpośrednio z urządzenia fiskalnego, jednocześnie zatrzymując wydruk fizycznego dokumentu. Później z kolei przygotowana jest wizualizacja danych dla oby stron operacji. Klient, w efekcie, może otrzymać paragon cyfrowy na przykład w formie linku w mailu  lub na swoje konto w programie lojalnościowym czy na telefon.

Czytaj też: Klienci mobilni w polskich bankach biją rekord – tym razem jest ich już 2,6 mln więcej

Równocześnie, od momentu wejścia w życie tego rozwiązania, eparagony wzbudziły sporo zainteresowania. Głównie dzięki korzyściom biznesowym i szeregu usprawnień, jakie za sobą ciągną. 

Czytaj też: Zdrowie finansowe Polaków – raport ING

Cyfrowe paragony w Polsce - czy wiesz o nich wszystko?

Cyfrowe paragony w Polsce – czy wiesz o nich wszystko?

Eparagony to dla sprzedawcy przede wszystkim usprawnienia i oszczędności finansowe. Weźmy jako przykład proces fiskalizacji w magazynie sklepu internetowego. Zamiast drukować paragony, a później wkładać je do odpowiednich paczek przed wysyłką czy też wystawiać dodatkowo faktury imienne do paragonów, sprzedawca wystawia automatycznie jeden dokument elektroniczny. Obniża to koszty operacyjne, dzięki automatyzacji zmniejsza wymiar roboczogodzin i usprawnia procesy logistyczne. Co więcej, eparagony poprawiają doświadczenie klienta i mają wymiar proekologiczny. Co roku w Polsce marnowane jest ponad 30 milionów litrów wody oraz wycinane są lasy o powierzchni 115 boisk piłkarskich – tylko po to, aby zamienić je na papierowe paragony, które przeważnie i tak lądują w śmietniku.

– komentuje Michał Kwieciński, CTO eparagony.pl.

Z kolei w oczach konsumenta cyfrowy paragon to synonim trwałości. W miejsce papierowego pojawia się coś, czego nie można zniszczyć czy zgubić. Równocześnie – jak wynika z badania Otwartość Polaków na e-paragony – Polacy są otwarci na taką formę rozliczania! Pierwszoplanowym motywatorem dla takiej alternatywy jest bezpieczeństwo danych kupującego.

Co ciekawe i warte wspomnienia – pierwszy eparagon w Polsce wystawiono w maju 2022 roku. Było to możliwe w efekcie wysiłki twórców systemu eparagony.pl, który stanowi pierwszy niezależny HU eparagonów nad Wisłą. 

Dzięki naszej determinacji i ekspertyzie eparagony funkcjonują w Polsce już od ponad roku. Z rozwiązania korzystają firmy z bardzo różnych branż: od sprzedaży internetowej każdego rodzaju (np. YES, Barbora czy Świat Książki), przez handel stacjonarny (np. sieć stacji paliw AVIA), po usługi cateringowe (np. Maczfit) i inne. Różnorodność firm, które obsługujemy, jasno wskazuje, że rozwiązanie jest uniwersalne i elastyczne. Dotyczy to także modeli sprzedaży. Na początku rozwiązaniem interesował się głównie e-commerce, a obecnie mamy coraz więcej projektów w handlu stacjonarnym, także w tych mniej konwencjonalnych formach, jak sprzedaż autonomiczna i omnichannel.

– Cezary Pierzan, CEO Platformy Detalistów, twórcy marki eparagony.pl.

View Comments
There are currently no comments.