Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Zdrowie finansowe Polaków – raport ING


Jak mówi najnowszy raport ING – zdrowie finansowe Polaków to przede wszystkim poczucie kontroli nad dochodami i wydatkami, zarządzanie pieniędzmi bez zmartwień czy umiejętność mierzenia się z problemami finansowymi, które przychodzą nagle. Co ciekawe, aż 75% badanych uważa, że edukacja finansowa powinna pojawiać się w szkołach.

Z kolei kondycja finansowa ma wpływ na ogólne samopoczucie, które deklaruje aż 70% badanych, zdrowie emocjonalne – 67%, fizyczne – aż 52%. Równocześnie, niemal połowa ankietowanych zdrowie finansowe stawia na równi z poczuciem wolności, a także deklaruje poczucie autonomii w kontekście podejmowania decyzji finansowych. Co ważne także stabilność zatrudnienia jest jednym z głównych obszarów, który gwarantuje kontrolę nad sprawami pieniężnymi.

Czytaj też: Płatności kartą już w każdym polskim urzędzie

Zdrowie finansowe Polaków to przede wszystkim poczucie kontroli nad dochodami i wydatkami, zarządzanie pieniędzmi bez zmartwień... Co więcej?

Zdrowie, a inflacja

W efekcie rosnących cen aż 41% rodaków potwierdza, że oszczędza obecnie mniej, a 13%… Oszczędza więcej, by przygotować się na jeszcze większe podwyżki w przyszłości. Rosnące ceny nie tylko wpływają na odkładanie pieniędzy, ale przede wszystkim na bieżące wydatki. W międzyczasie, badanie wykazało też, że sporo Polaków wydaje większą część dochodów na żywność i… Artykuły spożywcze w ogóle oraz energię niż 5 lat temu. Równocześnie w opinii Polaków trend ten utrzyma się także za 5 kolejnych lat. 

Niepokoi przede wszystkim niska wiara rodaków w powrót niskiej inflacji. 

Czytaj też: Klienci Revolut wydali 1,5 mld PLN tylko w wakacje

Jak Polacy poprawiają swoje zdrowie finansowe?

By utrzymać albo poprawić swoją sytuację materialną sześciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że świadomie wydaje pieniądze i robi przemyślane zakupy. Dodatkowo, niemal połowa śledzi i regularnie analizuje dochody i wydatki – 46%. Z kolei 42% ankietowanych planuje miesięczny budżet, a 37% kontroluje lub zmniejsza poziom zadłużenia. Z kolei regularne oszczędzanie deklaruje 35% Polaków, 34% robi to tylko czasami. 

Źródło: Badanie ING Consumer Survey „Zdrowie finansowe Polaków”.

Czytaj też: Nowości w Pekao – muzyczne karty i nowe tło


View Comments
There are currently no comments.