Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

PayPal z zarzutami od urzędu UOKiK


PayPal i UOKiK mają na pieńku. Zdaniem UOKiKu PayPal może stosować niedozwolone postanowienia umowne w dokumentach. Ma także nieco inne wątpliwości… Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował zarzuty przeciwko firmie oferującej płatności e-commerce w efekcie wirtualnej portmonetki.

Czytaj też: Usługi inwestycyjne w aplikacji Wise – nowa licencja fintechu

PayPal ma na pieńku z urzędem kontroli

Europejska odnoga, zarejestrowana w Luksemburgu, zdaniem prezesa UOKiK może stosować niedozwolone postanowienia umowne, dotyczące na przykład spisu działań zabronionych. W regulaminie ma brakować precyzyjnych zapisów. A także na przykład takich konkretów, jak wyjaśnienia klientowi, jakie działania PayPal uznaje za zabronione.

Czytaj też: Oszustwa popełnione przy użyciu kart płatniczych – padł rekord

Użytkownik, zapoznając się z umową, nie jest w stanie ustalić, jakie jego działanie może zostać uznane przez PayPal za zabronione. Ani też jakie środki sankcyjne może podjąć spółka. Wprowadzenie sankcji wobec klienta nie musi być w żaden sposób uzasadnione, a kary są dotkliwe: nakazanie zapłaty do 2500 dolarów czy zablokowanie środków. PayPal może też bez uprzedzenia zamknąć konto i odmówić świadczenia usług.

komunikat UOKiK.

Czytaj też: CyberRescue od ING – nowe rozwiązanie dla klientów banku

PayPal UOKiK

PayPal z zarzutami od UOKiK

Równocześnie, uwagę UOKiK zwrócił także zapis PayPal. Według tegoż spółka może karać za to, że ktoś próbuje korzystać z zawieszonego albo zamkniętego konta. Tymczasem, regulamin równocześnie nie precyzuje, czy chodzi tutaj o logowanie się czy może o inne działania.

Umowy, a szczególnie te ich części, które określają negatywne konsekwencje działań zabronionych, muszą być napisane prostym i zrozumiałym, ale przy tym precyzyjnym językiem i opierać się o jednoznacznie określone kryteria.

– podsumowuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie urzędu. 

W efekcie, jeżeli jego zarzuty się potwierdzą, to PayPalowi grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu.

Czytaj też: 94% klientów Empiku czekało na Black Week


View Comments
There are currently no comments.