Aktualności
Posted By Admin

Nowy podatek od zbiórek crowdfundingowych


Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że… Już od 1 lipca 2023, zostanie wprowadzony nowy podatek od zbiórek crowdfundingowych. Jeśli wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie kwotę ponad 54 180 PLN. Wówczas – benefit będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości… 20%!

Okazuje się, że to bardzo niekorzystna zmiana, która nie tylko hamuje rozwój rynku ale… Przede wszystkim uderzy finansowo w osoby, które dotknęłą trafedia – zwraca uwagę platforma zrzutka.pl.

Link do ustawy można znaleźć tutaj.

Niższa Izba Parlamentu, jak się okazuje, przyjęła właśnie nowelizację prawa w zakresie spadków i darowizn. Tymczasem, w kilku przypadkach zmiany idą w dobrym kierunku, a więc podwyższają niskie od wielu lat progi darowizn wolnych od podatku dla poszczególnych grup obdarowywanych.

Z kolei  25 stycznia, podczas komisji nadzwyczajnej, parlamentarzyści wprowadzili niekorzystną poprawkę, którą przyjął Sejm.

Równocześnie – według uchwalonych zmian – limity będą dotyczyć już nie tylko darowizn od pojedynczego darczyńcy, ale też wpłat od wielu osób trzecich.

Czytaj też: Revolut obniża moneyback dla klientów konta Pro

Nowy podatek od zbiórek crowdfundingowych

Nowy podatek od zbiórek crowdfundingowych

Tymczasem, nowela prawa będzie w negatywny sposób wpływała zarówno na rynek crowdfundingowy w Polsce, jak i obdarowanych. Są to na przykład osoby wymagające specjalistycznej pomocy lekarskiej, czy potrzebujące materialnego wsparcia po tragediach życiowych.

Czytaj też: Klienci Zen doładują konto we wpłatomatach Planet Cash

Zarówno samą poprawkę, jak i tryb jej dodania w treści ustawy, oceniamy wyjątkowo krytycznie. Jej wprowadzenie uderzać będzie w istotę zjawiska crowdfundingu donacyjnego, opartego na masowych wpłatach o niewielkiej jednostkowej wysokości, które umożliwiają realizację celów, jakich nie dałoby się osiągnąć przy pomocy jednej lub kilku osób.

 Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Trzeba zauważyć, że ustalenie zbiorczego progu na kwotę 54 180 zł dla sumy darowizn od osób z trzeciej grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych, które najczęściej przekazują wsparcie za pośrednictwem portali crowdfundingowych (np. w reakcji na materiał prasowy lub telewizyjny opisujący konkretną ludzką tragedię), uderzy w szczególności w zbiórki, których cel jest charytatywny i godny wsparcia. Takiej kwoty nie osiągają zazwyczaj prowadzone wśród znajomych zbiórki na np. prezent urodzinowy. Gromadzą ją zaś te, których celem jest charytatywne wsparcie – przykładowo, odbudowa domu zniszczonego pożarem, specjalistyczna operacja czy drogie leczenie.

– dodaje.

View Comments
There are currently no comments.