Systemy płatności
Posted By Admin

Nowy europejski system płatności – rośnie konkurencja dla Mastercard i Visy!


Nowy europejski system płatności nie tylko ma stanąć w opozycji do dotychczasowych gigantów naszego regionu. Chodzi także o ochronę europejskiego rynku finansowego przed hegemonami ze wschodu.

O tym, że Unia Europejska zbiera armię, by stworzyć własny system płatniczy konkurencyjny dla dotychczasowych gigantów i chińskich alternatyw finansowych wiemy już od początku roku. Jednak, tym razem doniesienia układają się już w nieco pełniejszy kształt. Sam projekt z kolei dojrzał chyba do realizacji. 

Ogłoszono właśnie wszem i wobec, że armia szesnastu banków strefy euro wzięło się za wdrożenie. Europejska Inicjatywa Płatnicza  ma stanowić system płatniczy z własnymi kartami zarówno dla konsumentów i handlowców w Europie. Dodatkowo także ta ubrała się w cyfrowy portfel i przelew P2P.

Europejski system płatności nowym hegemonem?

Istnieje taka szansa, przede wszystkim dlatego, że za wsparcie wzięły się największe banki: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Credit Agricole, Credit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkssen – und Giroverband, DZ BANK Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Societe Generale, UniCredit.

Co więcej, teraz okazuje się, że inicjatywa zainteresowała Europejski Bank Centralny, który od dawna promuje tę ideę.

europejski system płatności

Dziesięć państw europejskich wciąż ma krajowe systemy, które nie akceptują kart z innych państw członkowskich UE. Istnieje również rosnąca liczba innowacyjnych usług, takich jak portfele cyfrowe, które są oferowane tylko na poziomie krajowym. Obecna sytuacja przyciągnęła inicjatywy globalnych graczy, których celem jest wyeliminowanie niedociągnięć w transgranicznych płatnościach detalicznych poprzez budowę nowego systemu oddzielnych płatności.

oświadczenie EBC.

Europejska Inicjatywa Płatnicza pomoże?

Tak przynajmniej twierdzi sam Europejski Bank Centralny.

Tymczasem, banki założycielskie jeszcze w najbliższych tygodniach mają podjąć się kreacji tymczasowej spółki z siedzibą w Brukseli. Ta z kolei ma wypracować kompleksowy plan realizacji projektu. Każda z instytucji w międzyczasie ma odnieść się do ów konspektu, a na tej podstawie zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Jednak 16 wspaniałych to wszystko, ponieważ do końca tego roku do wyżej wymienionych banków mają dołączyć kolejne. Faza operacyjna ma zamknąć się w takim tempie w okolicach 2022 r.


View Comments
There are currently no comments.