Bankowość elektroniczna

Nowe MIPy w rejestrze KNF


W rejestrze KNF pojawiło się teraz… 156 podmiotów! Kilkanaście jednak wykreślono. W ostatnim czasie KNF poszerzył listę MIPów – małych instytucji płatniczych.

Łącznie mamy tutaj już 156 wpisów, jednak niemal dwadzieścia z nich wykreślono. Aktywny status w efekcie posiada zaledwie 138 podmiotów. Najświeższy wpis dotyczy spółki Finstrument, działającej od 13 lat i obsługującej ponad 1,5 tys. klientów.

Czytaj też: Popularność BLIKa w placówkach Poczty Polskiej wzrosła o… 60%

Równocześnie nowy MIP zapewnia, że tworzy rozwiązania dla szerokiego grona odbiorców. Od fintechów i banków, przez pożyczkodawców, aż po sklepy online.

Jeśli z kolei mowa o narzędziach – można tutaj znaleźć na przykład cyfrowe portfele, bramki płatnicze czy usługi z zakresu transferu środków czy narzędzia umożliwiające szybkie zakupy.

Czytaj też: Klarna podsumowuje rok działalności w Polsce

W rejestrze KNF

Nowe MIPy w rejestrze KNF

Co ciekawe, kilka dni temu w rejestrze KNF pojawiła się także krakowska spółka Piastra Pay, która ma niespełna rok.

Czytaj też: Locket szykuje się do ekspansji

Z danych podanych przez KNF wynika, że podmiot związany z pośrednictwem kredytowym, będzie świadczył usługi przekazu pieniężnego. Z kolei w sierpniu pojawił się tutaj FlyingAtom, operator sieci kantorów kryptowalut. Możemy także spodziewać się tutaj spółki Cidrus.

Czytaj też: Norweski bank centralny wykorzystuje ethereum do rozwoju CBDC

Dodatkowo warto też zaznaczyć, że status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej.

Jego uzyskanie jest, oczywiście, szybsze, łatwiejsze i zdecydowanie mniej kosztowne w porównaniu z KIPem. Ten mniejszy ma jednak ograniczenia, ponieważ może działać jedynie na terenie Polski,a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Czytaj też: Polacy otwarci na rozwiązania finansowe: Mastercard New Payment Index


View Comments
There are currently no comments.