Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Niby cyfrowy, a tak zaczęła się otwarta bankowość banqUP!


Niby nic, a tak to się zaczęło… Miał być cyfrowy bank dla małych i średnich firm, a powstała platforma otwartej bankowości od banqUP!

Co więcej, ta otwarta platforma bankowa intuicyjnie podchodzi do połączenia tradycyjnej bankowości z usługami finansowymi.

A ponadto przede wszystkim tymi oferowanymi przez startupy, na przykład P2P lending czy wymiana walut.

Bankowość szaleje

Tymczasem, mimo że w bankowości dużo się dzieje – na ten pomysł wpadła wspaniała czwórka: Anna Ciesielska, Natalia Zielińska, Łukasz Chmielewski i Krzysztof Pulkiewicz.

Ponadto, historia samej spółki jest odbiciem lustrzanym dynamicznego rozwoju europejskiego rynku finansowo-technologicznego.

banqup

Wszystkie banki w górę! banqUP wchodzi na parkiet!

Niby nic, a nie jest to pierwsza innowacja finansowa od członków wspaniałej czwórki.

A to przede wszystkim dlatego, że za startupowanie wzięli się już w 2011r. Ciesielska i Pulkiewicz, owocem której stała się platforma BCM Logic.

Ta pierworodna od małości zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem ryzykiem, monitoringiem czy analizą i wizualizacją awarii i problemów IT.

Mało nas, mało nas do otwarcia banqUP!

W międzyczasie do BCM dołączył młodszy brat – Momentum.

Ten z kolei, okazał się nieco bardziej udanym dzieckiem pary innowatorów, ponieważ, jako zarządzający finansami, wygrał FinTech Challenge organizowanym przez Emirates NDB.

Perełki fintechu

Ponadto, spółka obracała się w całkiem branżowym środowisku, bo jako jedna z siedmiu fintechów Europy wzięła udział w londyńskim FinTech Innovation Lab.

Dodatkowo, gdyby sukcesów miała mało, zainteresowali się nią także globalni eksperci banku BNP Paribas.

Dlatego też, dwójka odchowana – czas więc na kolejnego, trzeciego już, potomka.

Otwórzcie drzwi banqUP!

Tymczasem, gdy otwarta bankowość na salony weszła już w 2016r., a PSD2 ruszyło lawinę Open Banking – także Oni zaczęli poważnie myśleć o powiększeniu fintechu.

A ponieważ grzeszą wiedzą i doświadczeniem w pracy z bankami – mięli potencjał!

Zaczęliśmy przerzucać się pomysłami na wykorzystanie innowacyjnej usługi i tak zrodziła się idea otwartej platformy bankowej.


Łukasz Chmielewski.

banqUP – bankowość prostsza, niż kiedykolwiek

Ponadto, banqUP miał zająć się bankowością całkowicie online. Jednak tutaj, całe na biało wchodzą formalności, w efekcie których – wcześniejsze plany odeszły do lamusa.

Co więcej, każda z nich okazała się niezwykle ślamazarna.

Ponadto, na przykład paszportyzacja licencji bankowej do Polski czy sam proces pozyskiwania partnerów odcisnął piętno na Twórcach.

W międzyczasie, platforma otwartej bankowości zaczęła budzić do życia zarówno siebie, jak i przede wszystkim zainteresowanie banków.

W ich oczach z kolei, bunqUP okazało się strzałem w dziesiątkę integracji usług PSD2.

Multibankowy bunqUP

Tymczasem, już po rozmowach – Innowatorzy postanowili postawić płatności na platformę multibankingową – umożliwia wgląd w bankowość sześciu europejskich banków, na przykład Belgii, Irlandii, Węgier czy Polski.

Dlatego też, teraz, banqUP jaki jest, każdy widzi – pobiera dane, udostępnia bankowe API firmom typu TPP.

W konsekwencji dokonań, o ów system oprze się platformy PKO BP!


View Comments
There are currently no comments.