Kolejny halving bitcoina już niedługo
Halving bitcoina, który zachodzi mniej-więcej co cztery lata, jest punktem zwrotnym w kontekście kryptowalut w ogóle. Proces ten zmniejsza zasadniczo podaż bitcoina. Przeważnie takie działanie wpływa na popyt, a równocześnie wzmacnia narrację o bitcoinie jako cyfrowym złocie.
Czytaj też: Paneuropejskie narzędzie płatnicze – nowa perspektywa rozwoju BLIKa
Dlatego też, natychmiastowe zmiany cen BTC w następstwie lavingu nie są gwarantowane.
Jego fundamentalne znaczenie uwidacznia się raczej w dłuższych trendach.
Richard Teng, CEO Binance, giełdy kryptowalut.
Halving bitcoina to, co bardzo ciekawe, proces, w którym nagroda za wydobycie nowych bloków w sieci bitcoin jest… Zmniejszana aż o połowę. To mechanizm, który występuje co blisko cztery lata (co 210 000 bloków), by kontrolować podaż nowych bitcoinów. W efekcie taki halving prowadzi do zmniejszenia tempa kreacji nowych bitcoinów, co ma z kolei wpływ na ekonomię kryptowaluty.
Czytaj też: Niemiecka giełda uruchamia nowość – platforma do handlu kryptowalutami

Kolejny halving bitcoina już niedługo
W ciągu pierwszych 150 dni po każdym z poprzednich halvingów liczba nowych adresów BTC wzrosła: o 83% w 2012 roku, 101% w 2016 roku, oraz o 11% w 2020 roku. Liczba adresów o wartości 100 dolarów i więcej (będąca wskaźnikiem liczby inwestorów detalicznych) – wzrosła odpowiednio o 12% w 2012 roku i 6% w 2020 roku. Natomiast w 2020 roku pozostała mniej więcej na tym samym poziomie 150 dni po halvingu. Z kolei Liczba portfeli mieszczących ponad 1 milion dolarów (co jest wskaźnikiem instytucjonalnej aktywności inwestycyjnej), wzrosła o 1000% w 2012 roku, o 10% w 2016 roku i 43% w 2020 roku.
Richard Teng.
Czytaj też: Mastercard i Nexi: nowe rozwiązanie z zakresu open bankingu w Europie
Co ciekawe, szef Binance podkreśla, że to, czy jest dalsza przestrzeń dla wzrostu cen, zależy od nastrojów rynku. Ale także od wskaźników adopcji i innych zdarzeń występujących w międzyczasie halvingu.
Niedawne zatwierdzenia funduszy ETF opartych na bitcoinie już przyciągnęło miliardy dolarów do rynku kryptowalutowego. Dodatkowo, oprócz przełomu w zakresie ETF-ów, który pobudził zainteresowanie instytucji, innym ważnym trendem w kryptowalutach jest dziś boom na rozwiązania drugiej warstwy (layer-2) i aktywności DeFi w sieci bitcoin, napędzana przez popularność protokołu Ordinals i inskrypcji bitcoin.
tłumaczy szef Binance.