Raporty
Posted By Admin

Banki gotowe na transformacje AI – nowy raport Capgemini


Aż 80% dyrektorów banków detalicznych uważa, że generatywna sztuczna inteligencja stanowi znaczący krok w rozwoju technologii. Jednak zaledwie 6% tych instytucji jest gotowa na taki obrót spraw. Czy banki są gotowe na transformacje AI? Na to pytanie odpowiada nowy raport Capgemini!

Braki technologiczne, które deklarują banki w Polsce zauważają też klienci. Aż 61% użytkowników wyraziło niezadowolenie z usługi chatbota. Czy instytucje te poradzą sobie z transformacją technologiczną? 

Czytaj też: Allegro Cash: odwrotność płatności odroczonych

W efekcie niepewnej sytuacji makroekonomicznej wiele banków detalicznych, aby sprostać wyzwaniom związanym z obecnymi modelami biznesowymi, musi wdrażać zmiany o strategicznym znaczeniu. Aż 70% CXO banków planuje w tym roku zwiększyć inwestycje w transformację cyfrową nawet o 10%. Z raportu Capgemini wynika jednak jedno – banki nie są gotowe na rozpoczęcie i skalowanie inteligentnej informacji.

Czytaj też: Mastercard i Nexi: nowe rozwiązanie z zakresu open bankingu w Europie

Na potrzeby raportu – firma przeprowadziła ewaluację 250 banków detalicznych pod kątem różnych parametrów biznesowych i technologicznych. To z kolei pozwoliło ocenić dojrzałość infrastruktury danych i poziom wykorzystania mechanizmów opartych o sztuczną inteligencję. 

Banki gotowe na transformacje AI – nowy raport Capgemini

Na całym świecie zaledwie 4% banków detalicznych uzyskało wysoki wynik w zakresie zaangażowania biznesowego. W międzyczasie 41% było na średnim poziomie. To z kolei wskazuje na powszechny brak gotowości do skutecznego wdrożenia inteligentnej transformacji.

Banki, które skoncentrują się na inteligentnych rozwiązaniach opartych na sztucznej inteligencji, będą w stanie efektywnie stawić czoła współczesnym wyzwaniom. AI oferuje narzędzia niezbędne do przekształcania operacji bankowych i poprawy doświadczeń klientów. W dłuższej perspektywie takie podejście zapewni zrównoważony rozwój najnowocześniejszym instytucjom, umacniając ich pozycję na rynku.

mówi Piotr Siuda, Head of Financial Services w Capgemini Polska.

Czytaj też: Paneuropejskie narzędzie płatnicze – nowa perspektywa rozwoju BLIKa

Według raportu Capgemini banki mogą nie poradzić sobie z wdrożeniem AI na czas. Zaledwie 2% kierowników w ramach tych instytucji wskazuje, że regularnie śledzi kluczowe wskaźniki efektywności biznesowej generatywnej sztucznej inteligencji. 

W dzisiejszym świecie banki muszą szybko wdrażać nowe technologie, takie jak generatywna sztuczna inteligencja, aby nie zostać w tyle. Istotne jest, aby korzystać z technologii mądrze, dbając jednocześnie o to, by była zrozumiała i przejrzysta. To pomoże budować zaufanie klientów. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi między możliwościami AI a realnymi, mierzalnymi planami działania. Dzięki temu banki mogą się rozwijać, nie tracąc równowagi w szybko zmieniającym się technologicznie świecie.

mówi Piotr Siuda.

View Comments
There are currently no comments.