BLIK
Posted By Admin

Paneuropejskie narzędzie płatnicze – nowa perspektywa rozwoju BLIKa


Na ten moment rozwiązanie wdrażane jest w Rumunii i na Słowacji. W przyszłości powinno się pojawić także w innych krajach Europy. Nowa perspektywa rozwoju BLIKa nabiera tempa. Priorytetem, co komunikowano już kilka miesięcy temu, pozostaje uruchomienie BLIKa w Rumunii i na Słowacji. W przyszłości jednak usługa pojawi się w innych miejscach w Europie i nie tylko.

Czytaj też: Strata Worldline – ponad 800 mln euro na minusie

Co ciekawe, na Słowacji odbyła się już pierwsza pokazowa operacja BLIKiem. Warto zaznaczyć, że PSP sfinalizował przejęcie w tym kraju firmy VIamo, co ułatwi rozwój BLIKa u południowego sąsiada. Rumuńska spółka zależna od polskiego podmiotu także działa, a dalsze kroki uzależnione są od regulatora lokalnego.

Czytaj też: Pozaodsetkowe koszty kredytówek – KNF z kolejnym pismem

Paneuropejskie narzędzie płatnicze - nowa perspektywa rozwoju BLIKa

Paneuropejskie narzędzie płatnicze – nowa perspektywa rozwoju BLIKa

PSP ma w tej chwili pracować nad projektem, który roboczo nazwano BLIKiem Euro i może to być jeden z paneuropejskich systemów płatniczych. A więc w efekcie – alternatywa dla usług amerykańskich organizacji kartowych czy korporacji technologicznych z Apple i Google na czele. Atutem BLIKa w tym przypadku ma być jego wszechstronność. Okazuje się, że to narzędzie sprawdza się w e-commerce, płatnościach stacjonarnych, ale też na przykład przelewach na numer telefonu.

Czytaj też: Hertz i Stripe z nową współpracą: rozwiązanie Stripe Terminal

Co ciekawe, marka zdobyła już doświadczenie na rynku polskim, a kolejną zaletą Blika ma być jego skalowalność. W efekcie, jak mówi szefowa PSP, należy się spodziewać ekspansji w całej strefie euro, także na największych rynkach. Na przykład w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Włoszech. W tej chwili mają być prowadzone prace koncepcyjne, później z kolei przyjdzie czas na uzyskiwanie zgód regulatorów, by finalnie zaproponować nowy produkt bankom w całej Europie. 


View Comments
There are currently no comments.