Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Fizen z licencją AISP od KNF


Fintech Fizen uzyskał wpis do rejestru AIPS od Komisji Nadzoru Finansowego. W efekcie spółka będzie mogła oficjalnie świadczyć usługi z zakresu otwartej bankowości. A więc dostęp do informacji o rachunku!

Czytaj też: Finansowanie fintech spadło… Czy jest jeszcze miejsce dla fintechu w Polsce?

Co ciekawe, dostęp do informacji o rachunku – AIS – to jedno z dwóch rozwiązań wprowadzonych przez dyrektywę PSD II. Obok niej jest także możliwość inicjowania płatności – PIS. Na polskim rynku takie usługi rozwijają przede wszystkim instytucja bankowe. Mowa więc o możliwości podglądu salda z innych banków, albo wykonania przelewu z banku X w aplikacji banku Y.

Czytaj też: Pekao walczy o mikroprzedsiębiorców

fizen

Fizen z licencją AISP od KNF

Na ten moment, w rejestrze AISP od KNF znajduje się już 13 takich podmiotów. Obok Fizena są tutaj także na przykład Ramp Network. Banqware, Kontomatik, ING Usługi dla Biznesu czy inFakt i FeedAI. Pełną listę fintechów z licencją AISP można znaleźć tutaj.

Czytaj też: Challenger banki pod ostrzałem brytyjskiego FCA

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że uzyskanie takiego zezwolenia umożliwia przede wszystkim świadczenie usług dostępu do informacji o rachunku. Z kolei by oferować inicjację płatności PIS – konieczne jest dodatkowo uzyskanie osobnej zgody nadzorcy.

Fizen to polski fintech działający już w Polsce, Czechach i na Słowacji. Firma udostępnia API, które pozwala klientom biznesowym uzyskać dostęp do danych bankowych. Szczególnie przydatna jest ta funkcja podczas procesów weryfikacji użytkownika, takich jak KYC czy AML.

Równocześnie fintech przygotowuje się do startu w Rumunii. Celem na kolejne miesiące jest uzyskanie również zezwolenia na świadczenie drugiej usługi – inicjacji płatności.

Czytaj też: FinGoVend – automat sprzedający alkohol na… odcisk palca


View Comments
There are currently no comments.