Aktualności
Posted By Admin

Finansowanie fintech spadło… Czy jest jeszcze miejsce dla fintechu w Polsce?


Według najnowszych danych CB Insights globalne finansowanie fintech osiągnęło w I kwartale 2022 roku jedynie 28,8 mld USD. To już o 18% mniej niż w poprzednim kwartale. Mamy więc do czynienia z największym procentowym spadkiem finansowania kwartał do kwartału od 2018 roku.

Czytaj też: mPay dostępne już na autostradzie A1

Tymczasem, na świecie spadła także liczba samych mega rund, w których udało się przekroczyć 100 mln dolarów. Dużo gorzej w ów raporcie wypadły na przykład Stany i Azja. W Azji właśnie finansowanie fintech spadło aż o 44%, podczas, gdy liczba samych transakcji osiągnęła rekordowe 388. Z kolei wartość dofinansowań dla takich firm w USA była mniejsza o 27% kwartał do kwartału.

Co ciekawe, Europa oparła się temu trendowi. Finansowanie fintech na Starym Kontynencie wzrosło w międzyczasie o aż 39% – do poziomu 7,9 mln USD. I to mimo spadku samego wolumenu transakcji. 

Czytaj też: Quontic Bank wypuszcza… pierścionek płatniczy

 finansowanie fintech

Finansowanie fintech spadło… Czy jest jeszcze miejsce dla fintechu w Polsce?

Fintech to niezwykle szybko rozwijająca się branża, która dzięki dodatkowemu finansowaniu rozwija się jeszcze dynamiczniej. Doskonale widać to na przykładzie rynków europejskich, które w moim odczuciu przodują pod kątem rozwiązań bezgotówkowych. Kooperacja fintechów z innymi organizacjami finansowymi to świetne rozwiązanie. Połączenie bankowego doświadczenia ze zwinnością i możliwościami technologicznymi młodszych organizacji to nowe funkcjonalności dla klientów, które trudno byłoby uzyskać samodzielnie. W ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę strategiczną z Bankiem Pekao S.A, co – jestem przekonany, już wkrótce zaowocuje nowymi rozwiązaniami dla branży e-commerce.

– Krystian Drzewicki, Key Account Manager w Tpay.

Czytaj też: Fintech Montonio chce wejść w polski e-commerce

Równocześnie analizując podział na branże z raportu CB Insights wynika, że branża InsurTech, bankowość i płatności także odnotowały spadki finansowania. Wydatki na startupy na rynkach kapitałowych były jedynym sektorem, który odnotował istotny wzrost, ponieważ… 16% kwartał do kwartału.

Co ciekawe, trzeba także zaznaczyć, że według danych przygotowanych pod koniec marca przez Dealroom -wycena firm technologicznych w Wielkiej Brytanii osiągnęła już poziom biliona dolarów.

Czytaj też: Nexo Card – kryptowalutowa karta płatnicza już niebawem na rynku


View Comments
There are currently no comments.