Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Cyfrowy funt to zagrożenie?


The Economic Affairs Committee, działający przy Izbie Lordów, opublikował raport. Cyfrowy funt, którym obecnością cieszy się dokument, okazuje się zagrożeniem dla stabilności finansowej kraju i prywatności obywateli!  

Czytaj też: Autopay podwoiło liczbę użytkowników. I to w rok!

W efekcie, nie ma przekonujących argumentów za stworzeniem cyfrowej waluty banku centralnego Wielkiej Brytanii. Wyższa izba brytyjskiego parlamentu gasi więc w pewnym sensie zapędy Banku Anglii w tym temacie. Co ciekawe, instytucja centralna razem z HM Treasury pracuje nad tym projektem przecież od kilku dobrych miesięcy. Ich zdaniem z kolei cyfrowy funt mógłby być odpowiedzią na coraz mniejsze wykorzystanie gotówki i działania gigantów takich jak na przykład Facebook.

Tymczasem, Izba Lordów rozpoczęła dochodzenia w kwestii funta w listopadzie zeszłego roku. Wówczas zebrała informacje od samego banku i doświadczonych urzędników finansowych. W efekcie tychże rozmów pojawił się raport pt. Central Bank digital currencies: a solution in serach of a problem?.

W raporcie wniosek jest jeden – utworzenie powszechnie dostępnego CBDC mogłoby zagrozić bankowym depozytom podczas kryzysu ekonomicznego. Co ważniejsze, brytyjski bank centralny mógłby zostać wciągnięty w kontrowersyjną debatę na temat prywatności i tego, jak państwo nadzoruje obywateli.

Cyfrowy funt

Cyfrowy funt to zagrożenie?

Wprowadzenie cyfrowego funta miałoby także daleko idące konsekwencje dla gospodarstw domowych, biznesów i systemu monetarnego. Potencjalne korzyści wynikające z wprowadzenia CBDC, przedstawiane przez Bank of England, są przesadzone lub możliwe do osiągnięcia dzięki mniej ryzykownym alternatywom.

– Lord Forsyth of Drumlean, przewodniczący The Economic Affairs Committee.

Tymczasem, sam  Bank of England i brytyjskie ministerstwo skarbu pracują nad tym projektem od wielu miesięcy – analizując jego potencjalne skutki. Cyfrowy funt pieszczotliwie nazywany jest Britcoinem i zdaniem BoE miał on przeciwdziałać zagrożeniu suwerenności monetarnej w obliczu rozwoju rozwoju prywatnych stablecoinów – takich jak PayPal Coin, czy Diem (wcześniej Libra) od Facebooka.

Co ciekawe, prace nad CBDC trwają już przecież także w innych krajach. Na przykład w Chinach jest już nawet dostępna aplikacja dla cyfrowego juana. Dodatkowo, temat CBDC jest poruszany także w Polsce. Narodowy Bank Polski wieszczy, że w 2022 roku może zintensyfikować prace nad cyfrowym złotym. Miałoby to być efektem przede wszystkim działaniami Europejskiego Banku Centralnego i Eurosystemu, które zakładają wdrożenie cyfrowego euro.

Czytaj też: Stablecoin od PayPal? Kryptowojna na stablecoiny!


View Comments
There are currently no comments.