Płatności online
Posted By Admin

Cyfrowe euro – to musi się wydarzyć


Szefowa Europejskiego Bank Centralnego Christine Lagarde jasno dała do zrozumienia światu, że banki centralne strefy euro są bliskie podjęcia tej decyzji… Cyfrowe euro okazuje się koniecznością w ramach CBDC.

Lagarde mówiła o Central Bank Digital Currency podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej. Wówczas wyszło na jaw, że Unii Europejskiej prawdopodobnie nie stać na to, by pozostać tak w tyle za innymi krajami. Mowa o rezygnacji z rozwoju CBDG.

Cyfrowe euro to społeczeństwo

W międzyczasie Lagarde zwróciła uwagę na fakt, że Europa potrzebuje przede wszystkim większej integracji w zakresie płatności. Przede wszystkim tych transgranicznych. 

Co więcej, jeśli chcemy rozwijać wspólny rynek i e-commerce to trzeba przede wszystkim likwidować wszelkie możliwe bariery płatnicze. Cyfrowe euro ma więc temu zaradzić. Jednocześnie sama szefowa EBC podkreśliła istotność rozwoju nowych cyfrowych płatności.

W efekcie rodzi się ryzyko, które warto brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o zagrożeniach potencjalną dominacją na tym rynku wielkich firm technologicznych. Czyli na przykład – ze strony Facebooka.

cyfrowe euro

Tutaj z kolei na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim trzy kwestie: utrzymanie dostępu do gotówki, procesu transformacji depozytów bankowych na wersje cyfrowe. A po trzecie – badanie wpływu ów waluty na konkurencję.

Elektroniczne euro na piedestale

Eurosystem nie podjął jeszcze decyzji, czy wprowadzić cyfrowe euro. Jak wiele innych banków centralnych na świecie badamy korzyści, ryzyka i wyzwania operacyjne takiego kroku.

Wnioski z prac specjalnej grupy zostaną zaprezentowane opinii publicznej w najbliższych tygodniach, a następnie przystąpimy do publicznych konsultacji

podsumowanie Lagarde.

Tymczasem, cyfrowe euro pozwoliłoby przecież samej Unii nadgonić czołówkę najbardziej innowacyjnych państw świata. Banki centralne Unii jeszcze nie podjęły decyzji o kierunków rozwoju CBDC. Te jednak mają zapaść, najprawdopodobniej, w najbliższych tygodniach.

Z kolei na początku 2020 roku najważniejsze banki centralne rozpoczęły już pracę nad wprowadzeniem CBDC. Co ciekawe, Europejski Bank Centralny powołał nawet grupę roboczą ds. cyfrowego euro. I to już w maju tego roku.

Czytaj też: Nowy europejski system płatności – rośnie konkurencja dla Mastercard i Visy!


View Comments
There are currently no comments.