Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Zysk netto bankowości zmalał o… połowę!


Okres styczeń-listopad 2020 równa się zysk netto bankowości na poziomie 8 mld PLN! Tak podaje właśnie Narodowy Bank Polski. Wynik jest niższy prawie o połowę w porównaniu do 2019 roku. Jak więc widać, pandemia COVID-19 okazała się dać bankom we znaki…

Narodowy Bank Polski opublikował dane finansowe sektora bankowego za okres styczeń-listopad 2020. W efekcie, w tym czasie, bankowość zarobiła 7,87 mld PLN. To o ponad 45% mniej niż w analogicznym okresie 2020. Mimo podnoszenia kosztów wszelkich usług bankowych – instytucjom finansowym nie udało się zbilansować strat, których powodem jest koronawirus.

Czytaj też: ZEN wprowadził rachunki z polskimi numerami IBAN!

zysk netto bankowości

Zysk netto bankowości leży i kwiczy

W efekcie pandemii bankowość i zysk netto nie idzie ze sobą w parze. Te zarabiały przecież mniej na kredytach, ponieważ obawiały się gorszej wypłacalności klientów. Obawy z kolei przyniosły ze sobą zaostrzone kryteria udzielania pożyczek. Instytucje w międzyczasie próbowały odbić sobie straty podnosząc koszty wybranych usług – na przykład przelewów, wypłat z bankomatów cz innych operacji.

Co ciekawe, całkowite przychody operacyjne netto sektora bankowego do listopada 2020 wyniosły 61,6 mld PLN. To oznacza więc spadek o 5,5% rokrocznie. Odsetkowy wynik z kolei spadł o ponad 4%, a opłaty i prowizje wzrosły o 10%.

Dodatkowo, z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że pod koniec ubiegłego roku bankowości udało się zysk netto ograniczyć jeśli chodzi o spadek. W listopadzie 2020 polski sektor bankowy zapisał na karcie zysków 1,2 mld PLN. Czyli o 10% niższy niż rok wcześniej. Dlatego też, ze sporym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że kolejny rok, 2021 przyniesie wyzwania dla sektora bankowego.

Czytaj też: W 2021 roku będą nowe rozwiązania płatnicze!


View Comments
There are currently no comments.