Aktualności
Posted By Admin

Płatności subskrypcyjne – na co Polak wydaje?


Płatności subskrypcyjne, czyli te za usługi w abonamencie są całkiem poważnie uiszczane przez przeciętnego Polaka. Jak wynika z raportu Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii – na zlecenie Santander Consumer Banku – niemal połowa z nas korzysta z różnego rodzaju płatności subskrypcyjnych. 

Płatności subskrypcyjne dają radę coraz bardziej

płatności subskrypcyjne

Subskrypcje podbijają serca Polaków, z uwagi na swoją elastyczność, a także duże zasoby treści. Większości platform subskrypcyjnych umożliwia zakończenie korzystania z ich usług w dowolnym momencie, nie wymagają one wiązania się długoterminowymi umowami. Dodatkowo, coraz częściej dostęp do subskrypcji jest częścią oferty operatorów komórkowych czy dostawców internetu, to upowszechnia tego typu rozwiązania i powoduje, że konsumenci coraz bardziej się do nich przywiązują.

Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku.

Co ciekawe, największą popularnością cieszą się przede wszystkim platformy umożliwiające oglądanie filmów i seriali – na przykład Netflix czy HBO – 35%. Dodatkowo, co ósmy Polak posiada także dostęp do serwisu streamingowego z muzyką, na przykład Tidal czy Spotify.

Z kolei 9% ankietowanych korzysta w ten sposób z narzędzi do pracy, nawigacji czy aplikacji do obróbki zdjęć. Co prawda, usługi subskrypcyjne to w Polsce na razie trend raczkujący, lubiany przede wszystkim przez osoby poniżej 30 roku życia.

Tymczasem, model biznesowy, w którym klient nie kupuje niczego na własność, a otrzymuje dostęp do usług subskrypcyjnych… Zyskuje na popularności przede wszystkim w Stanach i państwach Europy Zachodniej. Z kolei Santander Consumer Bank postanowił sprawdzić jak Polacy podchodzą do tego rodzaju modelu.

płatności subskrypcyjne

Płatności subskrypcyjne w Polsce

W międzyczasie, dowiadujemy się więc, że z usług cyfrowych korzysta niemal połowa z nas. Z tego z kolei największy odsetek bawi się w dostęp do platform z filmami i serialami pokroju Netflix. Wśród młodszych badanych serwisy te wręcz zastąpiły telewizję. Subskrybowanie ich deklaruje aż 72% ankietowanych w wieku 18-29.  

Jeśli mowa z kolei o drugim miejscu najczęściej subskrybowanych usług znalazły się… Serwisy z muzyką – Tidal i Spotify, których używa 12%. Mniejsze zainteresowanie wiąże się tutaj prawdopodobnie przede wszystkim z tym, że istnieje tutaj nieco większa konkurencja. Mowa na przykład o radiostacjach internetowych. Subskrypcje muzyczne są raczej domeną tych,  którzy zarabiają lepiej – o dochodach powyżej 5000 PLN miesięcznie.

Model subskrypcyjny staje się coraz bardziej popularny wśród Polaków. Najwięcej z nas korzysta z niego w celach rozrywkowych, jednak nie brakuje osób, które subskrybują w ten sposób narzędzia wykorzystywane w pracy czy codziennym życiu np. do obróbki zdjęć czy nawigacji. Jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród czterdziestolatków (16 proc.). W czasie pandemii z różnego rodzaju subskrypcji korzysta już 49 proc. Polaków. Jeśli ten trend będzie rósł, możliwe, że już niedługo dojdzie do sytuacji, gdzie większość z nas będzie posiadała jakąś usługę w modelu subskrypcyjnym.

Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku.

Czytaj też: W 2021 roku będą nowe rozwiązania płatnicze!


View Comments
There are currently no comments.