Aktualności
Posted By Admin

Zwyczaje płatnicze Polaków – raport NBP


Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika jasno. Zwyczaje płatnicze Polaków to utrata pozycji dla gotówki, która to posiadała ją jeszcze w poprzednim badaniu.

W efekcie pędzącego czasu, NBP właśnie zaktualizował badanie na temat zwyczajów płatniczych Polaków, które zaliczyły swój debiut wiosną tego roku. Z aktualizacji wynika przede wszystkim to, że w 2020 roku z gotówki korzystało blisko 98%, a teraz tylko… 17%.  Równocześnie bezgotówkowych narzędzi używało 83% ankietowanych, w tym przede wszystkim kart płatniczych – 82%.

Co ciekawe, najczęściej wykorzystywane instrumenty płatnicze to właśnie karty – 47%. W  międzyczasie, karty zbliżeniowe zostały uznane za najszybsze instrumenty płatnicze w sklepach stacjonarnych. W internecie z kolei polscy klienci najbardziej lubią płacić kodami, nie zawsze BLIK.

Czytaj też: Epayblock stracił licencję instytucji pieniądza elektronicznego!

zwyczaje płatnicze Polaków

Zwyczaje płatnicze Polaków – raport NBP

Dodatkowo, z publikacji banku centralnego wynika także, że gotówka straciła pozycję dominującą w płatnościach detalicznych. W efekcie tejże zrealizowano zaledwie 46% liczby oraz 29% wartości transakcji. Negatywny dla gotówki trend trwa, co ciekawe, co najmniej od 2011 roku. W środowisko e-commerce dominacja bezgotówkowych narzędzi ejst widoczna jeszcze mocniej.

Tymczasem, analiza NBP wskazuje jasno zmiany, jakie zaszły w sposobie korzystania z płatności w trakcie pandemii. W efekcie, 8% ankietowanych wskazało, że w jej wyniku miało problemy z płatnością gotówką. Badanie pokazuje ponadto, że rachunek bankowy posiadało 88,5% Polaków w wieku powyżej 15 lat.

Najwięcej osób korzystało z konta za pośrednictwem strony internetowej 82 proc., oddziałów – 75 proc., aplikacji mobilnych – 59 proc. a przez telefon – 45 proc. Kartę płatniczą posiadało 82 proc. badanych.

Czytaj też: Najniższe bazowe stawki na rynku! Oto, co na koniec roku oferuje system HotPay. To i wiele więcej!


View Comments
There are currently no comments.