BLIK
Posted By Admin

BLIK w Irlandii? Fintechy na to nie pozwolą


Grupa banków z Irlandii pracuje nad nową aplikacją do płatności mobilnych. Yippay przykuło uwagę lokalnego urzędu antymonopolowego, który… wstrzymał start aplikacji, zaplanowany na początek 2022. Miał pojawić się w Irlandii BLIK, jednak w międzyczasie fintechy zgłosiły poważne obawy dotyczące wdrożenia…

Czytaj też: Płatności Yanosik: przez system zapłacisz już za autostradę!

Irlandzki odpowiednik polskiego UOKiK postanowił zbadać wpływ Yippay na lokalny rynek finansowy. Projektowi sprzeciwia się organizacja Electronic Money Association – czyli ta lobbująca na rzecz na przykład Revoluta, Stripe czy PayPala i Facebooka.

Co ciekawe, nowa aplikacja ma dać użytkownikom podobne możliwości, co BLIK – w Irlandii mogłyby więc pojawić się płatności mobilne w podobnym module. W międzyczasie za jej powstanie miałaby odpowiadać koalicja lokalnych banków.

Czytaj też: Narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki – NBP przedstawia

blik w irlandii

BLIK w Irlandii? Fintechy na to nie pozwolą!

Tymczasem, samo Yippay to rozwiązanie opracowane przez spółkę Synch Payments, która została założona przez kilka banków działających na irlandzkim rynku. Na przykład AIB, Bank of Ireland, KBC Ireland czy Permanent TSB. Z kolei jeśli chodzi o finansowanie projektu – przeznaczono na niego ponad 5,9 mln EUR. To w efekcie oznacza, że start aplikacji będzie musiał się przesunąć…

Dochodzenie w kwestii Yippay jest prowadzone w związku z możliwością ograniczenia rynkowej konkurencji. W ramach badania sprawy CCPC wezwało dodatkowo innych uczestników rynku płatniczego. Wszystko po to, by ci złożyli własne opinie. W tym gronie pojawiły się fintechy, z którymi aplikacja miałaby konkurować.

W efekcie, nowe wdrożenie to odpowiedź na ofertę firm płatniczych, które poszerzają zakres cyfrowych usług i umacniają swoją pozycję na rynku, wzbudzając w międzyczasie niepokój banków.

Czytaj też: Prezes HotPay – Kamil Karcz – o akcji pomocy bezdomnym zwierzętom! Płatności w służbie potrzebującym!


View Comments
There are currently no comments.