fintech
Posted By Admin

Narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki – NBP przedstawia


NBP przedstawia: narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki ma się doskonale. Już zrealizowano przedsięwzięcia ukierunkowane właśnie na zwiększenie bezpieczeństwa gotówki, obniżenie kosztów emisji czy wzmocnienie efektywności funkcjonowania obrotu gotówkowego. Teraz z kolei, naczelną rolą Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego ma być skoordynowanie dalszych działań oraz nadanie im wspólnych ram operacyjnych.

Tymczasem warto też dodać, że tematycznej kategoryzacji zaleceń dokonano według czterech filarów:

  • powszechnej akceptacji i dostępności gotówki,
  • płynnego zaopatrywania rynku w walutę polską,
  • cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych,
  • bezpieczeństwa fizycznego banknotów i monet.

Dokument Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego jest dostępny na stronie NBP (wersja skrócona) pod tym linkiem.

Czytaj też: Nowoczesne finanse – KNF wie, jak doedukować Polaków!

strategia bezpieczeństwa gotówki

Narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki – NBP przedstawia

Bank centralny wskazuje ponadto, że w 2020 roku obserwowano ponadprzeciętny wzrost popytu na pieniądz gotówkowy. Co ciekawe, szczególnego znaczenia nabrała gotówka jako środek gromadzenia oszczędności. W efekcie, sam NBP uznał oficjalnie, że potrzebne są dodatkowo działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką.

W opublikowanej strategii bezpieczeństwa zawarto dodatkowo także główne zalecenia cyklicznych przeglądów, polegających na przykład na monitorowaniu i ocenianiu skutków zmiany ustawy o usługach płatniczych czy badaniach opinii publicznej dot. akceptacji gotówki. Pojawił się także cashback, wskazując w międzyczasie potrzebę popularyzacji i zwiększenia świadomości społecznej na temat usługi.

Warto też zaznaczyć, że w ramach strategii przyjęto kryterium dostępności sieci bankomatów. Wprowadzono wymóg zapewnienia 90% populacji w Polsce dostępu do najbliższego oddziału banku lub bankomatu w odległości nie większej niż 10 km. 

Pojawiła się przecież także inicjatywa pt. ustawa o gotówce, która obliguje przedsiębiorców do przyjmowania zapłaty w formie gotówki właśnie. Dopuszczalne są wyjątki, na przykład w sklepach internetowych.

Czytaj też: Liderzy bankowości online – najnowszy raport!


View Comments
There are currently no comments.