e-Commerce
Posted By Admin

Social commerce – nowy trend zakupów online. Gdzie klienci zapłacą najchętniej?


Media społecznościowe, jak się okazuje, to już nie tylko narzędzie do podglądania życia znajomych. Teraz to także narzędzie handlu online. W ciągu ostatnich 6 miesięcy niemal połowa Polaków dokonała zakupu za pośrednictwem social mediów. Social commerce kwitnie!

Dodatkowo, warto też zaznaczyć, że przedsiębiorcy także dostrzegają ten potencjał, ponieważ już 65% europejskich sprzedawców internetowych używało tych platform do dystrybucji swoich towarów. W tym 65% to polskie firmy! Czy social commerce przyjmie się na polskim rynku? Według PayPal Ecommerce Index 2022 – potencjał jest całkiem spory!

Co ciekawe, w 2022 roku szacowano, że branża social commerce w kraju osiągnie wartość 2,760 mld USD. Według raportu PayPal z kolei handel przez social media staje się znaczącym elementem europejskiego krajobrazu e-commerce. 

Równocześnie, wyniki badania wskazują na fakt, że wielu handlowców zaczęło osiągać wysokie wyniki z social commerce. Wciąż ważna jest szersza rola mediów społecznościowych. Okazuje się, że aż 1 na 4 europejskich konsumentów właśnie tutaj szuka czegoś, co jest dla niego… Interesujące, a także tutaj śledzi ulubione marki. Jeśli taki ruch użytkowników zestawimy z reklamami – sukces murowany!

Czytaj też: Instytucje płatnicze mają problem z kartami kredytowymi

Social commerce - nowy trend zakupów online. Gdzie klienci zapłacą najchętniej?

Social commerce – nowy trend zakupów online. Gdzie klienci zapłacą najchętniej?

Kiedyś myśleliśmy o mediach społecznościowych jako o ważnej wizytówce, ale teraz wraz z nowymi funkcjami oferowanymi przez platformy social media, stały się one czymś znacznie ważniejszym – nowym kanałem sprzedaży. Polscy konsumenci spędzają w mediach społecznościowych znacznie więcej czasu – korzysta z nich już 7 na 10 Polaków – a handlowcy dostosowują się do ich potrzeb, dając możliwość kupowania przez ten kanał w sposób prostszy i łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Efi Dahan, Dyrektor Zarządzający PayPal na Europę Środkową i Izrael. 

Europejscy konsumenci zdecydowanie zaczynają opanowywać społecznościowe kanały zakupowe. Już 1 na 6 z nich dokonuje zakupu przynajmniej raz w tygodniu – albo częściej. W połączeniu z wielkością zakupów przekłada się to na średnie miesięczne wydatki na social commerce. I to na wszystkich rynkach w wysokości 141 uro. Co ciekawe, równocześnie  najwięcej wydają Izraelczycy – 186 euro i Holendrzy – 174 euro. Trend jest także obecny w Polsce, bo już 14% Polaków przynajmniej raz w tygodniu kupuje w mediach społecznościowcyh.

Czytaj też: Komputer z drukarką fiskalną i czytnikiem zbliżeniowym Elzab

Istnieje wiele optymistycznych danych na temat możliwości rozwoju social commerce, ale musimy być świadomi faktu, że podczas gdy wielu europejskich klientów czuje się komfortowo dokonując zakupów za pośrednictwem kanałów społecznościowych, znaczny odsetek (35%) nadal woli przejść bezpośrednio do strony internetowej sprzedawcy, aby dokonać zakupu. Sprzedawcy powinni zastanowić się, jak sprawić, by klienci czuli się bardziej komfortowo w social commerce. PayPal jest jednym z rozwiązań, które mogą pomóc rozwiać wątpliwości, ponieważ 1 na 4 europejskich badanych konsumentów stwierdza, że chętnie dokona zakupów za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdy będzie mógł użyć swojego konta PayPal dla wygody i bezpieczeństwa.

Efi Dahan z PayPal.

Lokalni sprzedawcy powinni więc zacząć szukać pomysłów na to, jak włączyć social commerce do swojej działalności. Jak pokazują dane – w 2023 roku zdecydowanie trudniej będzie ignorować social media.

Czytaj też: Partnerstwa Solaris – niemiecki nadzór przyjrzy się sprawie


View Comments
There are currently no comments.