Karty płatnicze
Posted By Admin

Instytucje płatnicze mają problem z kartami kredytowymi


Problemy z interpretacją nowych przepisów antylichwiarskich mogą zmusić firmy do wstrzymania wydawania kredytówek. Instytucja płatnicze mają problem z kartami kredytowymi. Co teraz?

Czytaj też: Toshiba wprowadza rozwiązanie biometryczne do automatów

Firma Cardina, krajowa instytucja płatnicza, specjalizuje się w wydawaniu niebankowych kart kredytowych. Kilka dni temu, co ciekawe, poinformował o wstrzymaniu sprzedaży kart.

W związku z prowadzonymi pracami nie przyjmujemy nowych wniosków o kartę kredytową.

czytamy w komunikacie na stronie internetowej Cardiny.

Tymczasem, z nieoficjalnych informacji wynika, że przyczyną nagłego wstrzymania sprzedaży jest… Najnowsza wersja ustawy antylichwiarskiej, która niedawno weszła w życie. Problem z kartami kredytowymi rodzi się w efekcie regulacji, które stwarzają teraz pole do różnych interpretacji tego, na jakich warunkach KIPy i MIPy mogą je wydawać.

Czytaj też: Google for Startups – cyberbezpieczeństwo dla nowych firm

problem z kartami kredytowymi

Instytucje płatnicze mają problem z kartami kredytowymi

Ustawa antylichwiarska ustala limit na pozaodsetkowe koszty pożyczek i kredytów w wysokości 45%. Taki limit wprowadzono do Ustawy o kredycie konsumenckim i dotyczy on… Wwszystkich profesjonalnych kredytodawców, takich jak na przykład banki czy firmy pożyczkowe. W Kodeksie cywilnym z kolei wprowadzono limit wynoszący 25%, który dotyczy wszystkich innych pożyczkodawców, w tym przede wszystkim osób fizycznych. Podmioty prowadzące działalność regulowaną, a więc banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i firmy pożyczkowe, zostały z tego limitu wyłączone.

Czytaj też: Zarzuty UOKiKu wobec fintechu Kanga są nieuzasadnione

W efekcie,  zarządzający spółką ze statusem MIP lub KIP, wydającą karty kredytowe z kosztami innymi niż oprocentowanie, znacznie przekraczającymi 25 proc., narażają się… Na karę np. pozbawienia wolności. Problem z kartami kredytowymi i ich wydawanie z limitem 25 proc., polega – zdaniem większości ekspertów – na nieopłacalności..

Należy więc do nich stosować przepisy Ustawy o kredycie konsumenckim. Dotyczy to wszystkich instytucji sprzedających karty kredytowe, w tym MIP-ów i KIP-ów, niezależnie od tego, czy są jednocześnie firmami pożyczkowymi, czy nie.

– uważa Agnieszka Wachnicka, prezeska Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Podkreślenia wymaga fakt, że nawet jeśli kredyt płatniczy nie jest objęty limitem kosztów (zarówno formalnie, jak i z uwagi na charakter tego produktu), to nie oznacza to, że opłaty można pobierać bez ograniczeń. W takim przypadku należy zachować zdrowy rozsądek, gdyż nadmierne opłaty mogą zostać zakwestionowane przez sąd lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– dodaje Paweł Grabowski, radca prawny.

Czytaj też: Banki spółdzielcze szaleją z innowacjami – POSapp od ITCARD


View Comments
There are currently no comments.