Bankowość elektroniczna

Przelewy ekspresowe sięgną zenitu! Do 2025 roku będzie 18 bilionów!


Najnowszy raport Juniper Research wskazuje, że do 2025 roku przelewy ekspresowe osiągną… 18 bilionów dolarów! To z kolei wzrost o ponad 500% z obecnego poziomu – 3 bln USD. 

Co więcej, za 5 lat transakcje natychmiastowe mają stanowić 17% wszystkich przelewów cyfrowych firm i klientów indywidualnych. A  liderem tego przedsięwzięcia będzie Europa Zachodnia, która ma opiewać na 38% wartości. A ponieważ Stany Zjednoczone zawsze przodują, dość zaskakujące jest, że w tej kwestii przelewy ekspresowe zostawiają Stany nieco w tyle. Przede wszystkim ze względu na duże rozdrobnienie tamtejszego rynku finansowego. Pełny raport można znaleźć tutaj.

Przelewy ekspresowe to raj dla Europy Zachodniej

przelewy ekspresowe

Tymczasem, analitycy Juniper Research zwracają uwagę przede wszystkim na dużą rolę w popularyzacji przelewów natychmiastowych, która odegra sukces płatności. Międzynarodowi dostawcy wówczas będą mogli połączyć poszczególne schematy w sieci. W efekcie skrócony zostanie czas potrzeby do przesłania środków z jednego kraju do drugiego. To jednak wymaga zmiany modelu biznesowego dla wielu ugruntowanych dostawców płatności.

Tutaj prym ma wieść właśnie Europa Zachodnia. Co ciekawe – pozostawia Stany Zjednoczone w tyle. USA ma odpowiadać jedynie za 8% wartości przelewów natychmiastowych już za pięć lat. Mimo że w USA przelewy ekspresowe są już na chodzie od dawna – rozszerzenie ich przebiega całkiem powoli.

W związku z tym, że nowa usługa FedNow od Banku Rezerw Federalnych nie będzie dostępna aż do 2023/24 roku, USA zaczyna szybko tracić dystans do innych krajów jeśli chodzi o popularność i dostępność przelewów natychmiastowych.

Nick Maynard, autor raportu.

Przelewy ekspresowe to jest to, czego sektor B2B potrzebuje

Tymczasem, motorem napędowym dla rozwoju przelewów ekspresowych na świecie ma być właśnie sektor B2B. Ten z kolei ma odpowiadać za blisko 90% wartości globalnych transakcji w 2025. Jest to efektem wartości pojedynczego przelewu z jednej firmy do drugiej. 

W Polsce na przykład sierpień tego roku opiewał na 5,4 mln przelewów natychmiastowych o wartości 5,3 mld PLN. To wzrost kolejno o 132% i 42% w porównaniu do zeszłego roku.


View Comments
There are currently no comments.