Aktualności
Posted By Admin

Najpopularniejsze metody płatności 2020 wśród Polaków


Polski sektor e-commerce zyskał w czasach pandemii większą popularność. I co ciekawe, nie mowa tutaj wyłącznie o zamknięciu stacjonarnych sklepów, a przyrostem ilości sklepów internetowych. Jakie więc są w tym czasie preferowane metody płatności wśród rodaków?

Sam polski rynek e-handlu wzrósł o ponad 30%. A ponieważ wraz z nową rzeczywistością zmieniły się dodatkowo nawyki Polaków… zmienił się także wzrost i popularność niektórych form płatności. W efekcie, dziś takie metody płatności, jak na przykład BLIK, to chleb powszedni dla Polaka.

Metody płatności – BLIK idzie wzwyż, jednak to wciąż karta najpopularniejsza

Tymczasem, pandemia to przecież okres dynamicznego wzrostu zarówno liczby użytkowników, jak  i transakcji wykonanych BLIKiem. Średnia kwota tutejszych zleceń to 130 PLN. Co ciekawe, liczba użytkowników w II kwartale 2020 to blisko… 16 mln, czyli wzrost o ponad 5,5 mln w porównaniu z analogicznym okresem 2019. W okresie pierwszego nasilenia pandemii – od kwietnia do czerwca 2020 – BLIKiem wykonaniu ponad 95 mln transakcji. Jednak mimo to, nie bez znaczenia pozostaje także karta, która, jak się okazuje, definiowana jest niejednokrotnie jako królowa płatności. Tutaj średnia kwota transakcji kartą w POS to blisko 60 PLN. Zarówno przed, jak i w trakcie pandemii. Największy peak z kolei karty osiągnęły w marcu i kwietniu, gdy wartość transakcji osiągała średnio 300-400 PLN.

Karty płatnicze to w zasadzie jedyny obecnie sposób dokonywania płatności w terminalach płatniczych. Udział BLIK w tej kategorii oscyluje w przedziale od 0,5 do 1%. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zmianie z wyjątkiem zapowiedzi, że BLIK już nie niebawem ma umożliwiać dokonywanie płatności zbliżeniowych (bez konieczności wpisywania kodu). Warto również zwrócić uwagę na coraz mniejszy udział płatności gotówkowych w sklepach stacjonarnych.

Juliusz Stawiński, New Business Development Director w Tpay.
metody płatności

Metody płatności w online

Tymczasem, według raportu Santandera, zakupy cyfrowe robi już ponad połowa Polek, i 40 Polaków. W międzyczasie blisko 30% Polaków zadeklarowało, że podczas pandemii częściej wykonuje płatności online. Na przykład wydając na zakupy spożywcze – 85%, dostęp do rozrywki – 24%, bieżące rachunki – 39% czy zamawianie jedzenia z restauracji – 36%.

Dodatkowo, jak wynika z obserwacji, wszystkie grupy wiekowe najczęściej robią zakupy online. Są to przede wszystkim jednak mieszkańcy dużych miast do 34. roku życia.

Ostatnie miesiące pandemii COVID-19 pokazały jak szybko społeczeństwo jest w stanie dostosować się do nowej rzeczywistości. Choć Polska od dawna przoduje na tle innych państw jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe, to dziś ten trend stał się już codziennością. Można przypuszczać, że rynek fintech – a już na pewno polski fintech – dalej będzie mógł być pionierem jeśli chodzi o wdrażanie nowatorskich rozwiązań.

Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.

View Comments
There are currently no comments.