Aktualności
Posted By Admin

Kampania prezesa UOKiK: stracisz dane, stracisz pieniądze


Konsumenci, jak się okazuje, coraz częściej padają ofiarą cyberoszustów. Stąd kampania prezesa UOKiK – stracisz dane, stracisz pieniądze. Metody przestępcze są coraz bardziej wyszukane i niemal każdego dnia przybierają nowe formy! Skuteczność przestępczych działań zwiększa wykorzystanie emocji ofiar i trudnych życiowych sytuacji.

Czytaj też: Kupujący online prowadzą ewidencję wydatków

By z kolei zwrócić uwagę na ten problem sam prezes UOKiK – Tomasz Chróstny – zainicjował kampanię. Ostrzega w niej przede wszystkim przed groźbą utraty danych i środków finansowych. W międzyczasie apeluje o wzmożoną ostrożność konsumentów.

Czytaj też: Platforma do obsługi transakcji online dla PZU od Blue Media

Kampania prezesa UOKiK: stracisz dane, stracisz pieniądze

Konieczne są intensywne działania informacyjne i edukacyjne na temat oszustw, których ofiarami padają konsumenci, w tym seniorzy. Elektroniczne transakcje i płatności, aplikacje ułatwiające załatwianie spraw stały się już naszą codziennością. Niestety, przestępcy nie pozostają w tyle. Nie muszą już kraść portfela, żeby pozbawić nas środków do życia. Wystarczy, że ukradną nasze dane. Chwyty socjotechniczne mogą osłabić czujność konsumentów. Poczucie zagrożenia, strachu czy presji często uniemożliwia im chłodną ocenę sytuacji. Uważajmy, każdy z nas może znaleźć się na celowniku przestępców.

– Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Co ciekawe, kampania prezesa UOKiK – stracisz dane, stracisz pieniądze – od dziś pojawia się w TVP i Polskim Radiu. Skupia się przede wszystkim na sytuacjach, w których może dojść do wyłudzania i kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Czytaj też: PeoBIZ – nowa aplikacja dla firm od Pekao

Tematy kampanii

Wśród nich są na przykład takie tematy jak:

  • niedopłata – metoda polega na wysłaniu SMSa lub maila, w którym oszust informuje o rzekomej zaległości w płatnościach. Równocześnie grozi natychmiastowym odcięciem prądu, gazu czy telewizji.
  • podszywanie się pod pracowników różnych instytucji – pada tutaj prośba o podanie loginu i hasła do konta. Pracownik może też namawiać do kliknięcia w link albo instalacji aplikacji.

A ponieważ to tylko dwa przykłady pułapek – oszuści codziennie wymyślają nowe – warto być ostrożnym! Wstrzymanie przesyłki albo realizacja zamówienia, planowane odłączenie dostępu do internetu – to tylko kilka propozycji cyberprzestępców.

  • Nigdy nie podawaj ani nie wysyłaj loginu i hasła do bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. 
  • Nie klikaj w linki przesłane SMS-em. 
  • W przypadku telefonu od osoby przedstawiającej się jako pracownik banku, rozłącz się. Od razu znajdź numer infolinii i potwierdź, czy ktoś do ciebie dzwonił.
  • Nie instaluj oprogramowania z przesłanych linków.
  • Jak najszybciej zgłoś także sprawę policji i poinformuj o tym swojego dostawcę usług płatniczych.

Czytaj też: Allegro.cz – platforma uruchamia alternatywę w Czechach

Kampania prezesa UOKiK: stracisz dane, stracisz pieniądze

To kolejne działanie edukacyjne prezesa UOKiK, które ma przede wszystkim zwiększyć świadomość i bezpieczeństwo konsumentów. W ramach kampanii stracisz dane, stracisz pieniądze UOKiK przygotował dwa 30-sekundowe spoty przeznaczone do emisji w telewizji, radiu i internecie.

Co ciekawe, już od 5 grudnia br. są nieodpłatnie emitowane przez media publiczne w oparciu o art. 31 c ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a także przez nadawców komercyjnych, którzy zgodzili się na wsparcie kampanii bez pobierania wynagrodzenia.


View Comments
There are currently no comments.