Aktualności
Posted By Admin

Jak światowe płatności wyjdą z kwarantanny?


Jako, że gospodarki także przechodzą kwarantannę, a pandemia odciska piętno w zmianach zarówno wielkości jak i struktury – światowe płatności przyspieszają. Co za tym idzie, zdaje się, że odpowiedź jest prosta…

Światowe płatności z tej kwarantanny wyjdą… silniejsze!

A ponieważ te właśnie wzięły się przede wszystkim za digitalizację, podmioty finansowe czeka niemała zmiana strategii. Co więcej, światowe płatności chylą się ku… niewidzialności. 

Tymczasem, niedawne prognozy wieściły, że te miały urosnąć w skali roku o 6%. Teraz z kolei sam McKinsey przewiduje ich spadek o nieco więcej, bo nawet do 10%. 

A ponieważ to daje ubytek przychodu nawet o 210 mld dolarów… szykuje się właśnie kryzys jak w latach 2008-2009?

To się dopiero okaże, jednak płatności światowe, z przede wszystkim ich akcje, spadają nawet wśród  największych – Mastercard i Visa straciły 30%, nieco mniej PayPal.

światowe płatności

Światowe płatności gardzą gotówką?

Tymczasem, największy szok, zdaje się, przeżywa sektor detaliczny. Tutaj z kolei, płatności mogą legnąć nawet do 40%. To wszystko w efekcie zamknięcia branży hotelarskiej czy turystycznej. 

Co więcej, cierpieć zaczyna nawet ten sektor, który opiera się o ekonomię współdzielenia – Uber czy Airbnb. Jednak, równocześnie, rośnie wolumen światowych płatności w e-commerce. To przede wszystkim dlatego, że umiłowaliśmy sobie teraz cyfrowe portfele. Dodatkowo, gwałtownie wzrastają także płatności zbliżeniowe. Dlatego też, w wielu krajach podniesiono limity transakcji.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że nawet w Niemczech, gdzie panuje powszechne zamiłowanie do gotówki – płatności zbliżeniowy wzrosły o 25%.

Światowe płatności oprą się o operatorów pozabankowych?

W międzyczasie, w równoległym wszechświecie istnieje też prognoza na światowe płatności cyfrowe, które urosną na wszystkich rynkach.

W efekcie obserwujemy wzrost operatorów pozabankowych. A co za tym idzie – nasilenie tendencji konsolidacyjnych w branży. Ten najbardziej skonsolidowany z kolei okazuje się być w Chinach, gdzie łeb w łeb idzie dwóch operatorów – Alipay i WeChat Pay.

Ci właśnie odpowiadają za ponad 70% transakcji e-commerce i niemal połowę sprzedaży w stacjonarnych punktach.

Fenomenem są superaplikacje, które jako mikroprogramy łączą gros usług, od komunikatorów przez umawianie wizyt, po transfery pieniężne. 

Co więcej, McKinsey twierdzi też, że to właśnie światowe płatności i same jej podmioty mają szansę odegrać istotną rolę w wychodzeniu świata z kryzysu COVID-19. 

A ponieważ wszystko się rozwija w zadziwiającym tempie, portfele mobilne mogą zostać wyposażone na przykład w usługi potwierdzania tożsamości czy dostęp do ochrony zdrowia.


View Comments
There are currently no comments.