Płatności online
Posted By Admin

Globalne inwestycje Polaków – raport Finax


Inwestycje Polaków zaczynają nabierać tempa. Aż 71% ankietowanych uważa, że zagraniczne inwestycje przyniosą wyższe stopy zwrotu! Statystyka, jak się okazuje, to potwierdza.

Czytaj też: Poczta Polska z nową marką finansową – Provana Finanse

Badanie przeprowadzone przez Finax podaje jasno, że 7% badanych nie zgadza się z tym, że globalne inwestowanie daje wyższe zyski niż inwestowanie w Polsce. Z kolei polskie akcje i obligacje stanowią ponad 80% portfela co trzeciego ankietowanego.

Czytaj też: Wakacje kredytowe – UOKiK to sprawdzi

Globalne inwestycje Polaków

Za takim rosnącym zainteresowaniem globalnymi rynkami stoją także wyniki ostatnich kilkunastu lat. W efekcie, polskie indeksy przegrywają ze światowymi.

Z rozmów z przedstawicielami branży inwestycyjnej wynika, że globalne inwestowanie staje się nad Wisłą coraz popularniejsze. Jednak nasze dane pokazują, że polskim portfelom daleko do globalnej dywersyfikacji, a ta sugeruje, by w polskie instrumenty nie lokować nawet jednego procenta aktywów. Zjawisko tzw. home bias, czyli nadmiernego przywiązania do rodzimych instrumentów, nie jest związane tylko z Polską. Jednak obawa przed wyjściem z kapitałem za granicę jest tu wyjątkowo duża. Jedynie tańsze i prostsze inwestowanie na globalnych rynkach może to zmienić.

– Przemysław Barankiewicz, CFA, szef Finax w Polsce.

Czytaj też: Revolut prawdę Ci powie: edukacja finansowa z ramienia fintechu

Globalne inwestycje Polaków

Dodatkowo, Finax zapytał inwestorów, czy ich jedynym celem na rynku jest zysk. Okazało się więc, że 32% odpowiedziało negatywnie. Na doprecyzowujące pytanie o inwestycje Polaków w rodzimą gospodarkę większość odpowiedziała, że… Nie zamierza się w to bawić.

Inne wnioski z zebranych przez Finax danych to fakt, że aż 74% Polaków zaczyna inwestycyjną przygodę od polskich instrumentów. Jednak im dłuższy mają horyzont inwestycyjny, tym bardziej cenią globalne alternatywy.

Badanie przeprowadzono w maju 2022 roku w formie ankiety internetowej. Wzięły w nim udział 383 osoby.

Czytaj też: Raport PayPal: Polacy chętniej wspierają zbiórki charytatywne online


View Comments
There are currently no comments.