Aktualności
Posted By Admin

Giełdy i kantory kryptowalut – co na to UOKiK?


Giełdy i kantory kryptowalut mają teraz pod górkę? Urząd Komisji Nadzoru Finansowego właśnie odnotowuje doniesienia medialne dotyczące aktywności podmiotów w tym obszarze. A więc – przypomina także, że Komisja Nadzoru Finansowego nie licencjonuje, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd i kantorów krypto.

Czytaj też: Nowy podatek od zbiórek crowdfundingowych

Co za tym idzie – komisja nie zatwierdza także rodzaju działalności. Nie jest też wyposażona w narzędzia umożliwiające pomoc osobom poszkodowanym w efekcie ewentualnego upadku takich miejsc. Co ważne, giełdy i kantory kryptowalut nie są obowiązane do wprowadzenia konkretnych rozwiązań, które gwarantują bezpieczeństwo środków klientów. Należy jednak mieć na uwadze, że takie podmioty w swojej działalności nie zapewniają ochrony klientów. A więc tej przewidzianej dla banków czy instytucji płatniczych.

Równocześnie UKNF wskazuje, że nie prowadzi żadnych rozmów z Binance Polska sp. z o.o., które zmierzałyby do objęcia tego podmiotu nadzorem.

Czytaj też: Bank Millennium: wpłaty gotówkowe w Euronecie

Tymczasem, trzeba też zaznaczyć, że nadzór KNF nad niektórymi podmiotami prowadzącymi giełdy czy kantory jest efektem jedynie w przypadku… Świadczenia przez te podmioty usług płatniczych.

kryptowaluta w portfelu

Giełdy i kantory kryptowalut – co na to UOKiK?

W Polsce – jak w większości krajów Unii – aktualnie brak jest regulacji działalności dostawców takich usług, poza przepisami z Ustawy AML. W efekcie, ponieważ działalność CASP nie ma licencjia, nie podlega równocześnie też paszportowaniu/notyfikacji. A te z kolei umożliwiają podmiotom nadzorowanym prowadzenie działalności nadzorowanej we wszystkich Państwach Członkowskich UE, na podstawie zezwolenia wydanego w jednym z państw członkowskich.

Czytaj też: Płatności BLIK w porównywarce, na platformie Comfino i u agentów

Zgodnie z Ustawą AML, podmioty, które świadczą usługi w obszarze walut wirtualnych są instytucjami obowiązanymi. Z kolei podjęcie przez nie działalności wymaga uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. 

Równocześnie, w ocenie UKNF obszarem, na który powinny zwrócić uwagę kantory oraz giełdy kryptowalut, to informacje, jakimi posługują się przede wszystkim w materiałach promocyjnych. Wprowadzanie klientów w błąd może spowodować podjęcie konkretnych działań, przede wszystkim przez KNF i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj też; Alior Pay – już ponad milion PLN w ramach płatności odroczonych


View Comments
There are currently no comments.