Płatności online
Posted By Admin

Płatności rachunkiem telefonicznym – zmiany w prawie


Nowy tydzień, nowe prawo? Z projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej ma zniknąć zapis o obowiązku silnego uwierzytelniania usług DCB. Płatności rachunkiem telefonicznym są tutaj więc pierwszoplanowe.

Trwają właśnie prace nad Prawem komunikacji elektronicznej, które dostosowuje polskie przepisy do Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Projekt zawiera przede wszystkim regulacje dotyczące płatności rachunkiem telefonicznym – direct carrier billing, direct billing, DCB. Mowa na przykład o płatnościach za gry w App Store czy Google Play, za bilety i parkingi czy abonamenty Netflix i Spotify.

Firmy świadczące te usługi apelują, że przejęcie przepisów może oznaczać koniec wielu podmiotów działających w branży… W międzyczasie jednak biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji sugeruje, że po konsultacjach ze stroną społeczną, projekt zostanie nieco zmieniony. Skorygowane będą na przykład przepisy dotyczące silnego uwierzytelniania płatności DCB.

Czytaj też: Płatności mobilne znikną z rynku?

Płatności rachunkiem telefonicznym – co to będzie?

Na ten moment w projekcie PKE widnieje zapis, że operator telekomunikacyjne będzie musiał uzyskać od klienta zgodę na możliwość oferowania usług DCB.

Jednak zdaniem branży to działanie zdecydowanie jest ponad miarę. Przede wszystkim dlatego, że EKŁE nakłada na operatorów komórkowych obowiązek zapewniania klientom jedynie możliwości blokowania ich na życzenia świadczenia usług.

płatności rachunkiem telefonicznym

Dodatkowo, PKO wprowadza domyślny limit w wysokości 35 PLN miesięcznie za tego typu usługi. W efekcie, najprawdopodobniej, ciekawsze usługi, te droższe oczywiście, mogą zniknąć.

Gwoździem do trumny jest jednak wymóg silnego uwierzytelniania. Większość użytkowników smartfonów nie pamięta przecież hasła, a co za tym idzie – wykluczy się to z korzystaniem usług DCB.

Tych wszystkich obaw branży nie podzielają zupełnie autorzy projektu PKE. Jeden z komentarzy jasno daje do zrozumienia, że celem regulacji jest przede wszystkim ochrona interesów abonentów korzystających właśnie z DCB. W dalszej perspektywie z kolei – budowanie zaufania do tych usług.

W wyniku akceptacji części uwag zdecydowano o odpowiedniej zmianie przepisów dotyczących DCB, tak aby uprościć ich stosowanie przez przedsiębiorców, jednak przy zachowaniu ich nadrzędnego celu, jakim jest ochrona abonentów. Do skorzystania z usługi DCB wystarczające będzie uwierzytelnienie usługi przy pomocy przynajmniej jednego narzędzia. Realizacja tego obowiązku będzie mogła odbywać się np. przez wpisanie przez abonenta przesłanego SMS-em kodu.

wyjaśnia resort cyfryzacji.
źródło: cashless.pl

View Comments
There are currently no comments.