Aktualności
Posted By Admin

Związek Banków Polskich prezentuje… Standard Polish Cloud 2.0


Standard Polish Cloud 2.0 ma być oficjalną odpowiedzią na usługi chmurowe w sektorze bankowym i publikacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące właśnie przetwarzania danych w chmurze. Co ciekawe, dokument opracowała grupa robocza ds. standardu wdrożenia rozwiązań chmurowych ze Związku Banków Polskich.

Czytaj też: Santander i Ministerstwo Finansów ostrzegają: nowe metody oszustwa!

W efekcie, dokument to praktyki i rozwiązania umożliwiające bankom przejście przez proces migracyjny do chmury. Oczywiście, zarówno z perspektywy organizacji, jak i procesów biznesowych. Jeśli z kolei chodzi o główne zmiany – te pojawiły się przede wszystkim  w prawie, zarządzaniu rynkiem czy bezpieczeństwie.

Co ciekawe, pierwszy taki dokument od ZBP pojawił się na rynku już w marcu 2020. Nowy wydanie na bazie ponad rocznych doświadczeń prezentuje z kolei wykaz zadań, procesów i procedur a także analiz, które zarówno bank jak i dostawca usługi chmurowej musi przeprowadzić i udokumentować. Wszystko po to, by przygotować instytucję do wdrożenia usług chmury obliczeniowej.

Jest to istotny krok w kierunku transformacji cyfrowej banków. Standard wyznacza nowe, świeże podejście dla sektora bankowego w zakresie wdrażania technologii chmurowych. Ten zaktualizowany przewodnik po poszczególnych etapach procesów wdrożeniowych cloud computingu w bankach, wskazuje ścieżkę migracji do chmury przy zachowaniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa danych bankowych, a w rezultacie bezpieczeństwa klientów banków.

Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Czytaj też: Provident z licencją małej instytucji płatniczej!

Standard Polish Cloud

Najważniejsze zmiany w Standard Polish Cloud 2.0

Tymczasem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Standard Polish Cloud opracowano na przykład listę pytań kontrolnych, która pomoże ustalić:

  • dojrzałość procesów oceny i klasyfikacji informacji przetwarzanej w chmurze,
  • kompletność rozwiązań szyfrowania informacji,
  • spełnienie wymagań systemu monitorowania chmury obliczeniowej,
  • skuteczność mechanizmów nadzoru nad przetwarzaniem w chmurze.

W międzyczasie także pojawiają się zagadnienia pozwalające ocenić dostawcę rozwiązań bazujących na usłudze chmurowej.

Czytaj też: Zasady finansowania terminali płatniczych – Polska Bezgotówkowa zmienia reguły gry płatniczej!


View Comments
There are currently no comments.