Bez kategorii
Posted By Admin

Volt Technologies z licencją instytucji płatniczej – nowa konkurencja kevina


Polska spółka Volt Technologies należy do brytyjskiego fintechu, którego specjalizacją są płatności wykorzystujące otwartą bankowość. KNF poinformował niedawno o udzieleniu oficjalnego zezwolenia na działanie jako krajowa instytucja płatnicza spółce z siedzibą w Krakowie. 

Czytaj też: Klienci Revolut wydali 1,5 mld PLN tylko w wakacje

Zezwolenie, co ciekawe, obejmuje przede wszystkim wykonywanie transakcji płatniczych takich, jak przelewy i przekazy, wydawanie narzędzi płatniczych czy świadczenie usług z zakresu otwartej bankowości.

Czytaj też: PayEye wdraża płatności online – nowa usługa e-payeye

Fintech Volt Technologies z Krakowa z kolei jest spółką córką brytyjskiego fintechu o tej samej nazwie z siedzibą w Londynie. Specjalizuje się przede wszystkim w narzędziach do akceptacji płatności bezgotówkowych, z wykorzystaniem idei otwartej bankowości. W zestawieniu z fintechami działającymi w kraju – najbliżej mu, zdaje się, do litewskiego fintechu kevin. 

Volt Technologies z licencją instytucji płatniczej - nowa konkurencja kevina

Volt Technologies z licencją instytucji płatniczej – nowa konkurencja kevina

Z kolei sama idea bankowości otwartej zakłada, że to sam klient jest w posiadaniu danych zgromadzonych na koncie i powiązanych z kontem bankowym. Bank ma więc obowiązek udzielić dostępu do tych danych, jeśli kiedy sobie tego życzy, podmiotom trzecim. A więc na przykład fintechom. W efekcie – powstała usługa PIS, która polega na tym, że operator płatności – za zgodą użytkownika – wykonuje z jego rachunku przelewy. Obecnie w Polsce tradycyjne pay by linki zastępuje się właśnie takim rozwiązaniem.

Czytaj też: Oświadczenie SkyCash dot. wpisu na listę ostrzeżeń publicznych

Co ciekawe, Volt Technologies to druga firma, która w tym roku otrzymała od KNF licencję KIP. Pierwszą z nich był Meest Transfer, oferujący przekazy międzynarodowe. W ostatnim czasie, co ważne, podmioty dają się równie często wykreślać z rejestru KIP. Z danych na stronie KNF wynika jasno, że od początku 2022 roku zezwolenie KIP przyznano czterem podmiotom, a trzy wykreślono z listy.

Czytaj też: Najważniejszy fintech na świecie – dwie polskie firmy w rankingu


View Comments
There are currently no comments.