Systemy płatności
Posted By Admin

Uwaga: fintech PayU na sprzedaż


Wartość transakcji szacowana jest na blisko 1 mld PLN. Objąć ma z kolei wszystkie biznesu PayU, z wyjątkiem Indii i Turcji. PayU na sprzedaż! Firma zmieni właściciela. Jak podaje sam Puls Biznesu najpewniej niebawem okaże się, pod czyje skrzydła trafia polski fintech.

Czytaj też: Raport Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023 – 77% Polaków na wakacji zapłaci cyfrowo

Z nieoficjalnych informacji PB wynika dodatkowo też, że w pierwszym etapie zainteresowanie zgłosiło aż 58 potencjalnych nabywców. Na krótką listę trafiło z kolei sześciu wybranych przez południowoafrykańską grupę Naspers, a więc obecnego właściciela PayU.

Sam PayU to operator płatności internetowych, działający aż w 20 krajach. Z większości z nich zamierza się jednak wycofać, zostawiając sobie jedynie Indie i Turcję. Wybór krajów BP tłumaczy przede wszystkim faktem, że niemal połowę zeszłorocznych przychodów PayU wygenerowały właśnie Indie – 304 mln dolarów z 643 mln dolarów w ogóle. W efekcie zanotował rokroczny wzrost o 48%.

Tymczasem, pozostałe operacje idą z kolei pod młotek, a spośród nich najważniejsza jest Polska. Przychody PayU nad Wisłą w 2021 roku sięgnęły 548 mln PLN. Według informacji Puls Biznesu do Naspersa zgłosili się inwestorzy chętni na zakup samego polskiego biznesu.

PayU na sprzedaż

PayU na sprzedaż

Polskie PayU w zeszłym roku z kolei obchodziło swoje już 20 urodziny! Ważnym krokiem w rozwoju serwisu było udostępnienie płatności na Allegro, pod nazwą Płatności Allegro, co przyczyniło się do wzrostu operatora. W 2008 roku PayU oraz Allegro kupił Naspers, a serwis rozszedł się poza granice.

Czytaj też: Gotówka w krajach skandynawskich – zniknie tradycyjny środek płatności?

Nowy właściciel z kolei rozpoczął integrować inne swoje spółki pod marką zapożyczoną z Polski właśnie. Z kolei w 2012 roku PayU uzyskało licencję instytucji płatniczej, a działalność rozpoczęło centrum autoryzacyjno rozliczeniowe. W 2016 roku Naspers zdecydował się sprzedaż Allegro. W efekcie PayU straciło swoją uprzywilejowaną pozycję jednego dostawcy płatności dla klientów największej platformy e-commerce w Polsce.

Czytaj też: Płatności zegarkami zwiększają ogólną liczbę transakcji


View Comments
There are currently no comments.