Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Testy cyfrowego rubla – czas start!


Centralny Bank Federacji Rosyjskiej wskazał 13 banków do testów cyfrowego rubla. Władimir Putin w ostatnim czasie podpisał ustawę wdrażającą CBDC. Testy cyfrowego rubla rozpoczęły się 15 sierpnia i obejmuje wybranych klientów uczestniczących w projekcie. 

Czytaj też: Terminal aplikacyjny Apple już w Europie

Co ciekawe, w ramach testów sprawdzane są na przykład możliwości otwarcia kont z cyfrowymi rublami i przelewy na te rachunki, przelewy pomiędzy użytkownikami, opłacania rachunków czy transakcji z wykorzystaniem kodów QR. Z kolei sami uczestnicy pilotażu będą mogli dokonywać płatności w CBDC w 30 punktach sprzedaży. Oczywiście, zlokalizowanych w aż 11 rosyjskich miastach.

Testy cyfrowego rubla mają doprowadzić do oficjalnej emisji go przez Bank Rosji. Ma być dodatkowo zabezpieczony rezerwami złota i walutowymi oraz powiązany z wartością waluty krajowej. Cyfrowy rubel będzie więc przechowywany w dedykowanych cyfrowych portfelach.

Czytaj też: mBank – zmiany w przelewach

Testy cyfrowego rubla - czas start!

Testy cyfrowego rubla – czas start!

Zasięg testów w międzyczasie ma się zwiększać, a w 2024 roku pod analizę wejdą płatności kodami QR czy rozliczenia cyfrowym rublem w transakcjach B2B. Przedstawiciele rosyjskiego banku centralnego twierdzą, że w oparciu o pozytywny wynik pilotażu rozpoczną emisję CBDC do szerszego użytku. W 2025 roku zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi będą mogli aktywnie korzystać z cyfrowej waluty.

Równocześnie według doniesień niezależnych rosyjskich mediów obywatele zaniepokoili się taką nowością. Kommersant – największy dziennik w Rosji – podaje, że do Banku Rosji trafił list z prośbą o wyjaśnienie planów Kremla dotyczących waluty cyfrowej. Okazuje się więc, że rosyjscy obywatele mają ostrożne podejście do wprowadzenia cyfrowego rubla. Nastawienie to podzielają też, co ważne, klienci samych usług finansowych.

Ciekawostką jest to, że coraz więcej państw pracuje nad cyfrowymi walutami banków. Pionierem tego typu rozwiązań są, oczywiście, Chiny, gdzie wartość transakcji cyfrowym juanem przekroczyła niedawno 250 mln USD. To jednak budzi spore kontrowersje, a krytycy twierdzą, że CBDC może służyć jako kontrola obywateli.

W prace nad CBDC zaangażowano także Unię Europejską. W międzyczasie jednak Parlament Europejski wypowiedział się raczej krytycznie w kontekście cyfrowego euro… Wdrożenie cyfrowej waluty może być przyczynkiem większej ilości ryzyk, niż korzyści. 

Czytaj też: Najbardziej bezgotówkowe miasta – badanie Cashless Cities 2023


View Comments
There are currently no comments.