Systemy płatności

Sektorowe rozwiązanie biometrii behawioralnej BIKu


Platforma BIKu powstaje w oparciu o technologie przejętego przez Biuro fintechu Digital Fingerprints. Podczas odbywającej się niedawno konferencji Forum Usług Płatniczych przedstawiciele ING poinformowali o przystąpieniu instytucji do nowości. Sektorowe rozwiązanie biometrii behawioralnej BIKu, okazuje się, ma ruszyć w I połowie kolejnego roku! 

Czytaj też: Alior Pay dostępne już dla wszystkich klientów

ING z kolei jest pierwszym bankiem, który ma umowę z BIKiem w tej sprawie! 

Co ciekawe, warto zaznaczyć, że biometria behawioralna to nowe narzędzie do wykrywania fraudów finansowych, wykorzystujące w pełni sztuczną inteligencję. System równocześnie uczy się tego, jak użytkownik serwisy czy aplikacji korzysta ze swojego urządzenia. Pod uwagę w międzyczasie branych jest kilkaset czynników, takich, jak na przykład czas przeskoku między klawiszami podczas pisania, poruszanie myszką czy sposób tapnięcia w ekran telefonu. W efekcie jest w stanie przewidzieć, czy osoba logująca się jest faktycznym użytkownikiem danego konta.

Czytaj też: 79% internautów robi zakupy online

Sektorowe rozwiązanie biometrii behawioralnej BIKu - ING pierwszym bankiem

Sektorowe rozwiązanie biometrii behawioralnej BIKu – ING pierwszym bankiem

Z kolei sama technologia opracowana przez Digital Fingerprints wykorzystywana jest już przez kilka banków. Pierwszym z nich jednak był właśnie ING, który zadebiutował w kontekście wdrożenia. Jednak rozwiązanie sektorowe – zdaniem samego BIKu – będzie mieć przewagę nad bilateralnymi umowami między spółką, a bankami w ogóle.

Czytaj też: Volkswagen Bank z nowymi benefitami dla klientów firmowych

Instytucje mogą oczywiście rozwijać własne rozwiązania, ale wtedy będą w stanie objąć nim tylko część najbardziej aktywnych klientów ze swojej bazy. Natomiast nie obejmą klientów, z którymi nie miały dotąd relacji, a którzy na przykład chcieliby z nimi takie relacje nawiązać. Przewagą platformy sektorowej jest też to, że wzorzec zachowań pozostawiony przez klienta w jednym banku będzie dostępny dla wszystkich innych instytucji.

– mówił w ubiegłym roku w rozmowie z cashless.pl Mariusz Cholewa, prezes BIK.

Czytaj też: Alior Pay dostępne już dla wszystkich klientów

Sam ING pochwalił się też kilkoma statystykami dotyczącymi funkcjonowania biometrii behawioralnej tej instytucji. Wśród wszystkich oszukanych klientów ING – ci z włączoną biometrią stanowią mniej niż 4%! To sukces! Co ważniejsze – bywają też miesiące, że ich udział spada poniżej 1%. Na razie jednak tylko 27% użytkowników bankowości elektronicznej wyraziło zainteresowanie korzystaniem z weryfikacji behawioralnej. 

Czytaj też: Volkswagen Bank z nowymi benefitami dla klientów firmowych


View Comments
There are currently no comments.