Aktualności
Posted By Admin

Resort finansów promuje obrót bezgotówkowy


Resort finansów ma pomysł. Ten zakłada, że gotówkowe firmy będą otrzymywać zwrot VATu w dwa tygodnie, a nie w dwa miesiące.

O tym, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej koncepcję podatnika bezgotówkowego wiadomo od jesieni ubiegłego roku. Wówczas właśnie przedstawiciel resortu finansów powiedział jasno, że firmy realizujące przychody bezgotówkowe mogą niebawem liczyć na bonusy od państwa. Tutaj z kolei mowa na przykład o przyspieszonym zwrocie podatku od towarów i usług. Nieco więcej informacji podał teraz Puls Biznesu.

Czytaj też: Authologic zweryfikuje tożsamość z Przelewami24

W efekcie, wiemy już, że  ten przyspieszony zwrot podatku VAT ma umożliwić odzyskanie go już w 15 dni, a nie 60, jak to bywa zazwyczaj. Uprawnienie do tego  bonusu należy się przede wszystkim tym, którzy realizują minimum 70% przychodów w formie bezgotówkowej.

Jednak, na ten moment nie wiadomo kiedy tego rodzaju przepisy wejdą w życie. Prawdopodobnie ustawa może trafić do parlamenty najwcześniej w III kwartale tego roku.

resort finansów

Resort finansów wie, co dla Ciebie najlepsze

Tymczasem, przyjęcie powyższych przepisów może być jeszcze trudniejsze, jeśli resort finansów nie będzie mógł liczyć na wsparcie Narodowego Banku Polskiego. A doskonale wiemy, że prezes NBP jasno zaznaczył, że bank centralny zamierza dążyć do wyboru, czym konsumenci będą płacić.

By to zapewnić, Narodowy Bank Polski już po raz drugi wystąpił do Ministerstwa Finansów z postulatem – wprowadźcie do Ustawy o usługach płatniczych przepisy nakazujące akceptację gotówki w placówkach detalicznych.

Czytaj też: Polski e-commerce wyniesie 162 mld PLN!


View Comments
There are currently no comments.