Aktualności
Posted By Admin

Polska Bezgotówkowa: jesteśmy za równouprawnieniem form płatności!


Gotówkowa krucjata jest  już faktem. Fundacja Polska Bezgotówkowa zamierza więc przedstawić stanowisko w kwestii nowelizacji Ustawy o Usługach Płatniczych. W tej z kolei zaproponować ma równouprawnienie gotówki i elektronicznych instrumentów płatniczych.

Sama Fundacja Polska Bezgotówkowa już opublikowała komunikat, w którym odnosi się do dyskusji na temat dostępu różnych form płatności. Co ciekawe, od dłuższego czasu już Narodowy Bank Polski upomina się o akceptację w punktach handlowo-usługowych gotówki.

Z jednej strony argumentuje, że odmowa przyjęcia płatności gotówką jest niezgodna z obowiązującym prawem. Z drugiej z kolei – wystąpił z koncepcją ustawowego zagwarantowania powszechnej akceptacji gotówki.

Czytaj też: Cyfrowy juan i jego data ważności miałaby stymulować gospodarkę…

W związku z powyższym Fundacja zamierza w najbliższych dniach przedstawić swoje stanowisko do projektu Ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Fundacja proponuje, aby zapewnić prawne mechanizmy gwarantujące równouprawnienie wszystkich form płatności, co pozwoli obywatelom w pełni korzystać z możliwości ich wyboru.

oficjalny komunikat Polska Bezgotówkowa.
polska bezgotówkowa

Polska bezgotówkowa stawia granice

Tymczasem, chociaż fundacja stara się podkreślać zbieżność stanowiska z wersją NBP – wymaga to wciąż pewnego komentarza. W efekcie, Bank centralny argumentuje, że wolność wyboru jest wtedy, gdy… Można wybrać gotówkę i nie wspomina o wolności dla korzystających z innych instrumentów bezgotówkowych.

Co ciekawe, Polska Bezgotówkowa chciałaby zagwarantować ustawowo nie tylko możliwość płatności gotówką, ale i kartą albo przelewem. To uzasadnione o tyle, że gotówką można zapłacić wszędzie, a wciąż są miejsca, gdzie płatności mobilne czy dotykowe nie są możliwe.

Czytaj też: Zen Buddies – nowa funkcja dla amatorów BLIKa!


View Comments
There are currently no comments.