fintech
Posted By Admin

Pix – brazylijski BLIK, czyli najpopularniejsza płatność w kraju


Brazylijski Pix, system płatności opracowany przez tamtejszy bank, jak się okazuje, podjął się procesu transakcyjnego. I co ciekawe – jest ich więcej, niż generują karty debetowe czy kredytowe. Pix służy z kolei do szybkich przelewów z konta na konto. Nie trzeba w międzyczasie podawać tutaj numeru rachunku czy danych odbiorcy. Wystarczy więc kod QR.

Za pomocą brazylijskiego BLIKa można już realizować płatności online, jak i offline. W I kwartale system przetworzył 8,1 mld transakcji, podczas gdy kredytowych było 4,2 mld, a debetowych – 3,8 mld. Rozwiązanie, co ciekawe, uruchomiono w 2020 roku. Potencjalnie Pix bardzo przypomina polskiego BLIKa.

Czytaj też: Fintech Worldpay sprzedany

Co prawda, nasz rodzimy system opracowała grupa banków komercyjnych, jednak sposób działania jest bardzo podobny. Zarówno jeden, jak i drugi pozwala na realizację natychmiastowych przelewów bez konieczności podawania numeru konta odbiorcy. Od stycznia do marca tego roku użytkowniku BLIKa zrealizowali 374 mln płatności o wartości 50,1 mld PLN. Z kolei na koniec pierwszego kwartału 2023 z BLIKa aktywnie korzystało ponad 13,5 mln osób.

Czytaj też: Revolut oszukany – fintech stracił ponad 20 mld dolarów

Pix - brazylijski BLIK, czyli najpopularniejsza płatność w kraju

Pix – brazylijski BLIK, czyli najpopularniejsza płatność w kraju

Równocześnie trzeba zaznaczyć, że dane z banku centralnego pokazują, żę w pierwszym kwartale tego roku Pix odpowiadał za blisko 30% wszystkich operacji w Brazylii! Są to jednak przede wszystkim transakcje o niskich kwotach. Średnia wartość wynosiła w minionym roku około 453 brazylijskich reali – mniej niż 100 USD. 

Czytaj też: Kara dla Ant Group – fintech zapłaci prawie miliard dolarów

Z kolei w kontekście wolumenu, Pix stanowi obecnie 12% wszystkich transakcji w Brazylii. Przelewy bankowe wyróżniają się jako pierwszoplanowe opcje dla transakcji korporacyjnych, przy znacznie wyższych kwotach – wynika z raportu Banku Centralnego Brazylii.

Co ciekawe, w systemie zarejestrowało się już ponad 800 firm – banków, fintechów i instytucji państwowych. Niebawem pojawią się też nowe funkcjonalności – rozwiązania kredytowe, czy polecenia zapłaty. Celem kolejnym jest dodatkowo też ekspansja na kolejne rynki.


View Comments
There are currently no comments.